Etyen Mahçupyan Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Mart.1950
Etyen Mahçupyan kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Mühendis, Gazeteci, Yazar
Etyen Mahçupyan doğum yeri: İstanbul

Etyen Mahçupyan Kimdir?

Etyen Mahçupyan, 1950 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini 1968 yılında Robert Kolejinde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin İşletme bölümünde yüksek lisans yaptı. Bunun ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası İktisat üzerine yüksek lisansını tamamladı ve 1977 ila 1980 yıllarında bu fakültede akademisyenlik yaptı.

1980 ve 1996 yılları arasında liderlik ettiği çeşitli şirketlerde yönetici ve işadamı olarak görev aldı. 1995 ve 1996 yılları arasında içerisinde bulunduğu Yeni Demokrasi Hareketi sonrasında 1997’den itibaren Radikal Gazetesi’nde yazılar yazmaya başladı. 2001 yılına gelindiğinde, Radikal’den ayrılarak Zaman Gazetesi’ne geçti.

Hrant Dink’in 2007 yılındaki ölümü üzerine Zaman Gazetesinden ayrılarak Agos Gazetesi’nin (Türkçe-Ermenice yayın yapan haftalık gazete) genel yayın yönetmeni oldu. 2010 yılında bu görevi Rober Koptaş’a devrederek Zaman gazetesinde çalıştı.

2014 yılının Mayıs ayında Zaman gazetesinden ayrılan Mahçupyan, Haziran 2014’ten itibaren Akşam gazetesinde yazmaya başladı. Ayrıca bir düşünür olarak “Demokrat Zihniyet” adını verdiği post-liberal değerler dizisini eserlerinde işledi.

2013’te Ak Parti Hükümeti tarafından belirlenen ve barış sürecini yönetme görevini üstlenen 63 kişilik Akil İnsanlar listesine Günedoğu Anadolu Bölgesi’nden seçildi. 2014 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanı oldu ancak 2015 yılında yaş haddinden dolayı bu görevi bıraktı.

Kitapları arasında; “Çözüm Korkusu – Kürt Sorunu Üzerine Yazılar”, “Bir Zamanlar Ermeniler Vardı”, “Batı’yı Anlamak”, “Türkiye’yi Anlamak”, “Liberallik Demokratlık Tartışması”, “Bir Demokratın Gündemi”, “İçimizdeki Öteki”, “Bir Zümre, Bir Parti – Türkiye’de Ordu”, “İkinci Tanzimat”, “Zihniyet Yapıları ve Değişim/ Batı’dan Doğu’ya, Dünden Bugüne” ve “Beyin Fırtınası – Demokrasi, Batılılaşma, Laiklik, Devlet, Yeni Dünya Düzeni” gibi eserleri yer alıyor.

Etyen Mahçupyan haberleri

Etyen Mahçupyan, Etyen Mahçupyan biyografisi, Etyen Mahçupyan hayatı, Etyen Mahçupyan özgeçmişi, Etyen Mahçupyan hakkında, Etyen Mahçupyan doğum yeri
Etyen Mahçupyan fotoğraf, Etyen Mahçupyan video, Etyen Mahçupyan resim, Etyen Mahçupyan kimdir?, Etyen Mahçupyan kaç yaşında?, Etyen Mahçupyan nereli,
Etyen Mahçupyan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!