Fahir Atakoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1963
Fahir Atakoğlu kaç yaşında: 60
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Fahir Atakoğlu doğum yeri: İstanbul

Fahir Atakoğlu Kimdir?

Türk besteci ve piyanist Fahir Atakoğlu, 14 albüm yayınlayarak 17 farklı ülkede özellikle ABD, Japonya ve Avrupa olmak üzere iki milyondan fazla albüm satışı gerçekleştirdi.

1963 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Atakoğlu, müziğe olan ilgisini küçük yaşlarda keşfetti ve piyano eğitimine başladı. 1977-1979 yılları arasında Türk Beşleri’nin ünlü bestecisi Cemal Reşit Rey’den dersler alırken aynı zamanda İstanbul Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördü. Atakoğlu, konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra müzik yolculuğuna Londra’da, Croydon College’de devam etti ve 1983 yılında Türkiye’ye döndü.

İlk albümünü 1994 yılında çıkaran Atakoğlu, ritmik, melodik ve harmonik öğeleri başarıyla birleştirerek, Türk müzik kültürünü dünya müziğiyle mükemmel bir şekilde harmanladı. Atakoğlu, 1996 yılından bu yana birçok yerli ve yabancı prodüksiyon için belgesel, film ve reklam müzikleri hazırladı. 2000’de Milano Film Festivali’nde “Büyükada’da Sürgün” belgeseli için hazırladığı müzikle büyük bir başarı elde etti ve birincilik ödülü kazandı.

Atakoğlu, Yunanistan’da 480.000 kopya satan ve Mega Channel’dan “En İyi Şarkı” ödülünü kazanan “Telos-Dios-Telos” adlı çalışmasıyla da dikkat çekti. Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün, Atakoğlu’nu Avrupa’nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biri olarak övdü.

Atakoğlu’nun Jazziz dergisinde övülen “IF” albümünde gerçek anlamda küresel caz müziği yaptığı konusunda genel bir fikir birliği vardır. Ayrıca, Horacio El Negro, Anthony Jackson, Mike Stern, Wayne Krantz, Bob Franceschini gibi caz dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte çalıştığı ve Grammy adaylığı elde ettiği “ISTANBUL IN BLUE” adlı albüm, tüm Amerikan radyolarında caz ve dünya müziği listelerinde iki hafta üst üste birinci oldu.

Atakoğlu, 2010-2015 arasında Sezen Aksu ile birlikte projelerde çalıştı.

Atakoğlu, tiyatrocu Tülin Atakoğlu ile evlidir ve bir oğlu vardır. 1988 yılından bu yana ailesiyle birlikte Amerika’nın Maryland ve Washington DC eyaletlerinde yaşamaktadırlar. Tülin Atakoğlu, bir okulda engelli çocuklara tiyatro öğretiyor. Fahir Atakoğlu ise Amerika’da Far&Here adlı bir müzik şirketi kurdu.

Fahir Atakoğlu haberleri

Fahir Atakoğlu, Fahir Atakoğlu biyografisi, Fahir Atakoğlu hayatı, Fahir Atakoğlu özgeçmişi, Fahir Atakoğlu hakkında, Fahir Atakoğlu doğum yeri
Fahir Atakoğlu fotoğraf, Fahir Atakoğlu video, Fahir Atakoğlu resim, Fahir Atakoğlu kimdir?, Fahir Atakoğlu kaç yaşında?, Fahir Atakoğlu nereli,
Fahir Atakoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!