Falih Rıfkı Atay Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1894

Ölüm tarihi
Falih Rıfkı Atay kaç yaşında öldü: 77
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Falih Rıfkı Atay doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Falih Rıfkı Atay Kimdir?

Falih Rıfkı Atay, önemli bir gazeteci ve yazar olarak ünlendi. Türk edebiyat dünyasına katkıları esas olarak Atatürk’le olan kişisel deneyimlerini aktaran işleri, köşe yazıları ve gezi yazılarıdır. 1894 doğumlu Falih Rıfkı Atay, İstanbul’da eğitimini tamamladı. Kovacılar bölgesindeki bir okuldan mezun olur olmaz, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Cahit Yalçın liderliğindeki bir okuldaki eğitimine devam etti.

Celal Sahir Erozan ve Orhan Seyfi Orhon, genç Falih Rıfkı’nın edebiyatla olan ilgisini ve yeteneğini geliştirmede önemli rol oynadılar. İlk şairlik denemeleri, genç yazardan eserler yayınlayan Serveti Fünun dergisi ve Cenap Şahabettin ve Ahmet Haşim tarafından yayınlanan Kadın dergisinde yer aldı.

Tanin gazetesinde düzyazıları yayınlanmaya başladıktan sonra, Falih Rıfkı Atay, kamu hizmetine katıldı ve Dahiliye Bakanı olarak hükümette çalıştı. Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye’de hizmet verdi ve oradaki deneyimlerini “Ateş ve Güneş” adlı kitabında topladı. Atay, Kurtuluş Savaşı’nda etkili yazılarıyla önemli bir rol oynadı ve Atatürk’ün onu Bolu milletvekili olarak Meclis’e seçmesine sebep oldu.

Dil Encümeni’nde görev alarak Yeni Türk Alfabesinin hazırlanmasında ve uygulanmasında rol oynadı. Ayrıca, Ulus gazetesinin başyazarlığını yaptığı dönemde, Ankara İmar Komisyonu Başkanlığı’nı yaptı. 1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle Dünya Gazetesi’ni kurdu ve muhalefetin parçası oldu. Falih Rıfkı Atay, Cumhuriyet dönemi basıcılığın en özgün ve yetenekli isimlerinden biriydi. Yazıları, anıları ve gezi metinleriyle ilgi çeken bir yazar ve gazeteci olarak anıldı.

Falih Rıfkı Atay haberleri

Falih Rıfkı Atay, Falih Rıfkı Atay biyografisi, Falih Rıfkı Atay hayatı, Falih Rıfkı Atay özgeçmişi, Falih Rıfkı Atay hakkında, Falih Rıfkı Atay doğum yeri
Falih Rıfkı Atay fotoğraf, Falih Rıfkı Atay video, Falih Rıfkı Atay resim, Falih Rıfkı Atay kimdir?, Falih Rıfkı Atay kaç yaşında?, Falih Rıfkı Atay nereli,
Falih Rıfkı Atay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!