Ferdi Özbeğen Biyografisi

Doğum tarihi: 17.Ağustos.1941

Ölüm tarihi
Ferdi Özbeğen kaç yaşında öldü: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen
Ferdi Özbeğen doğum yeri: İzmir
Ölüm yeri: İstanbul

Ferdi Özbeğen Kimdir?

Ferdi Özbeğen, 17 Ağustos 1941 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir bölümünü İzmir’deki Süleyman Nazif Sokağı’nda geçirdi. Annesi Anita, Ermeni kökenliydi ve babası ise Girit’ten göç etmişti.

1960 yılında İzmir Koleji’ni tamamladıktan sonra İstanbul’a taşınarak İktisat Fakültesi’nde eğitimine devam etmek üzere olan Ferdi Özbeğen, 1963 yılında babasının vefatı üzerine eğitimini yarıda bırakarak İzmir’e geri döndü.

1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu “Altın Mikrofon” yarışmasında yer aldı. Yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurdu ve eserler üretmeye başladı. Orkestrası, 1967’de Okay Temiz’i ve 1968’de de Esin Engin’i bünyesine dahil etti. Çeşitli lokal ve eğlence merkezlerinde konserler düzenleyen orkestra, 1974 yılında İstanbul Çınar otelinin greve gitmesi sonucu dağıldı ve Ferdi Özbeğen kariyerine solo olarak devam etmek zorunda kaldı.

1977 yılında ilk albümü olan “Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika”yı piyasaya sürdü. Büyük ilgi gören ve geniş bir satış rakamına ulaşan albüm sonrasında, Ferdi Özbeğen, tüm ülke genelinde tanınan bir sanatçı haline geldi. 1978 yılında Orhan Gencebay’ın Yaşar Kekeva ile birlikte kurmuş olduğu Kervan Plak, Ferdi Özbeğen’in bir sonraki durağı oldu ve burada, “Ferdi Özbeğen’le Sohbet”, “Teşekkürler” ve “Mutluluklar” adlı albümlerini piyasaya sürdü.

Özbeğen, dönemin en çok satan plaklarının sahibi oldu ve “Sohbet” adlı plağıyla Altın Plak ödülünü, “Mutluluklar” ile de Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini kazandı.

80’lerin sonlarına doğru Ferdi Özbeğen, birçok unutulmuş şarkıyı yeniden düzenleyerek kendi yorumunu kattı ve geniş bir hayran kitlesi edindi. Bu dönemde, Ülkü Aker’in yazdığı sözlerle dönemin yabancı şarkılarını Türkçeye çevirerek kendi tarzıyla seslendirdi.

Özbeğen, 1980 yılında Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen gibi deneyimli oyuncuların yanında “Tanrıya Feryat” adlı filmde rol aldı. 1982 yılında ödemiş olduğu 17.903.867 TL vergi ile vergi rekortmeni oldu.

Ferdi Özbeğen, müzik kariyeri boyunca 28 albüm yayınladı ve son albümü olan “Cansuyum”, 2006 yılında piyasaya çıktı.

Ferdi Özbeğen, 2001 yılında prostat kanserine yakalandı ve 12 yıl boyunca bu hastalıkla mücadele etti. 27 Ocak 2013 tarihinde tedavi altına alındığı hastanede solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Ferdi Özbeğen haberleri

Ferdi Özbeğen, Ferdi Özbeğen biyografisi, Ferdi Özbeğen hayatı, Ferdi Özbeğen özgeçmişi, Ferdi Özbeğen hakkında, Ferdi Özbeğen doğum yeri
Ferdi Özbeğen fotoğraf, Ferdi Özbeğen video, Ferdi Özbeğen resim, Ferdi Özbeğen kimdir?, Ferdi Özbeğen kaç yaşında?, Ferdi Özbeğen nereli,
Ferdi Özbeğen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!