Feridun Karakaya (Cilalı İbo) Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1928

Ölüm tarihi
Feridun Karakaya (Cilalı İbo) kaç yaşında öldü: 76
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Komedyen, Sinema Oyuncusu
Feridun Karakaya (Cilalı İbo) doğum yeri:
Ölüm yeri:

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) Kimdir?

Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olan ünlü komedi oyuncusu Feridun Karakaya, 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. Sahne kariyerine ilk adımını İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda atan Karakaya, bu sahnede farklı komedi oyunları ile seyirci karşısına çıktı. Tiyatroyu asla ihmal etmeyen ve “Cilalı İbo” filmleriyle sinemada yıldızlaşan Karakaya, en parlak dönemlerinde bile tiyatroyu bırakmamıştır. Kendine özgü performansı ve oyunculuğu ile tiyatroya fuarlarca hizmet eden Karakaya, kalp yetmezliği nedeniyle 24 Nisan 2004’te 76 yaşında hayatını kaybetti ve Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.

Feridun Karakaya 1955-2002 yılları arasında birçok film ve tiyatro oyununda yer aldı. Özellikle 1960 ve 1970’lerde pek çok filmde canlandırdığı “Cilalı İbo” karakteriyle hafızalarda yer etmiştir. Molière’in oyunlarında sergilediği performansları ve bu eserler aracılığıyla Türkiye’de Fransız kültürünün daha fazla tanınmasını sağlaması nedeniyle Fransa tarafından Legion D’Honneur Nişanı’na layık görüldü. Sahnede gösterdiği enerji ve özgün konuşma biçimiyle feridun Karakaya, hayranlarının gözünden hiç silinmemiştir. Ayrıca oğlu Cem Karakaya da babasının izinden giderek oyunculuk seçti. Feridun Karakaya’nın anısını yaşatmak amacıyla, Beykoz Belediyesi tarafından 2007’de bir tiyatro inşa edildi ve bu tiyatroya ünlü oyuncunun adı verildi.

Feridun Karakaya (Cilalı İbo) haberleri

Feridun Karakaya (Cilalı İbo), Feridun Karakaya (Cilalı İbo) biyografisi, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) hayatı, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) özgeçmişi, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) hakkında, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) doğum yeri
Feridun Karakaya (Cilalı İbo) fotoğraf, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) video, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) resim, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) kimdir?, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) kaç yaşında?, Feridun Karakaya (Cilalı İbo) nereli,
Feridun Karakaya (Cilalı İbo) memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!