Ferzan Özpetek Biyografisi

Doğum tarihi: 03.Şubat.1959
Ferzan Özpetek kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yönetmen
Ferzan Özpetek doğum yeri: İstanbul

Ferzan Özpetek Kimdir?

Doğduğu 3 Şubat 1959 Tarihinden itibaren birçok sıra dışı ve başarılı eser imza atan Ferzan Özpetek, Türk sinemasında yönetmen ve senaryo yazarı olarak ün kazanmıştır. Yazdığı ve yönettiği filmlerle sinemaseverlerin kalbine dokunan usta isim, Avrupa ve İtalya’nın en çok beğenilen yönetmenlerinden biri olmayı başarmıştır. Pop kültürünün ikonik yüzlerinden Madonna’nın “Karşı Pencere” filmini çok sevdiğini ve bu nedenle Özpetek’in en beğendiği yönetmenler arasında olduğunu belirtmiştir. Kendisi, bugüne dek çektiği altı filmi de kendi kaleme alarak çeşitli prestijli ödüllere layık görülmüştür.

1959 yılında doğan Ferzan Özpetek, İstanbul’daki evde iki abisiyle birlikte büyüdü. Annesi ve babası 14 yaşındayken boşanmış olsa da, Özpetek’i birlikte büyütmeye devam etmişlerdir. Annesinin eski evliliğinden olan kız kardeşi Nesrin Subaşı, Zeynep Aksu isimli bir oyuncudur. Sinemayı yedi yaşında “Cleopatra” filmini izlerken keşfeden Ferzan Özpetek, 17 yıl sonra bu tutkusunu kovalamak için İtalya’ya gitmiştir. İtalya’da önce Perugia’da Yabancılar Üniversitesi’nde bir yıl İtalyanca eğitimi alırken, ardından Roma’ya giderek La Spaienza Üniversitesi’nde sinema tarihi eğitimine başlamıştır.

Sinema sektöründe bağlantılar kurmaya başlaması, Julien Beck ile “Yaşayan Tiyatro”da çalışmaya başlamasıyla 1982’de gerçekleşmiştir. İtalyan yönetmenler Massimo Troisi ve Maurizio Ponzi’nin asistanlığını yaparken sinema alanındaki uzmanlığına yön vermiştir.

1997’de çektiği ilk film “Hamam”ın hem senaryosunu yazması, hem de yönetmenlik yapması kariyerinde önemli bir aşama olmuştur. Oyuncularından Mehmet Günsür’un Ankara Uluslararası Film Festivali’nde umut vaat eden oyuncu ödülünü alması ve İtalyan Ulusal Sinema Gazetecileri Sendikası tarafından best yapımcı ödülüne layık görülmesi ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

2003’te çektiği “Karşı Pencere” filmi Özpetek’in bir dönüm noktası olmuştur. 40’a yakın ödül kazanan ve İtalya’nın en fazla hasılat yapan filmlerinden biri olan bu eser, yönetmenin kariyerindeki olgunlaşmayı temsil etmektedir.

Ferzan Özpetek, diğer birçok ödülün yanı sıra 2018 yılında Antalya Uluslararası Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü kazanmıştır. Bu usta isim halen Türkiye ve dünya sinemasına çok değerli eserler vermeye devam etmektedir. Kitapları “Sen Benim Hayatımsan” ve “İstanbul Kırmızısı” da okuyucuları tarafından büyük beğeniyle karşılanmıştır.

Ferzan Özpetek haberleri

Ferzan Özpetek, Ferzan Özpetek biyografisi, Ferzan Özpetek hayatı, Ferzan Özpetek özgeçmişi, Ferzan Özpetek hakkında, Ferzan Özpetek doğum yeri
Ferzan Özpetek fotoğraf, Ferzan Özpetek video, Ferzan Özpetek resim, Ferzan Özpetek kimdir?, Ferzan Özpetek kaç yaşında?, Ferzan Özpetek nereli,
Ferzan Özpetek memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!