Frank Herbert Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Ekim.1920

Ölüm tarihi
Frank Herbert kaç yaşında öldü: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Yazar
Frank Herbert doğum yeri: Tacoma, Washington, A.B.D.
Ölüm yeri: Madison, Wisconsin, A.B.D.

Frank Herbert Kimdir?

Franklin Patrick Herbert, Jr., en çok Dune adlı bilim kurgu serisi ile tanınan Amerikan bir yazar.

Tacoma, Washington’da 8 Ekim 1920’de doğdu. Lisenin ardından 1939’da Glendale Star gazetesinde çalışmaya başladı. II.Dünya Savaşı sırasında bir savaş fotoğrafçısı olarak görev yaparak savaşın tüm kargaşasında yer aldı ve yaralandıktan sonra cephe gerisine döndü.

Savaşın bitiminden sonra Washington Üniversitesi’ne giren Herbert, orada yaratıcı yazarlık bölümünde okuyan Beverly Ann Stuart ile tanışarak bir yıl sonra evlendi. 1947’de, ilk hikayesi Looking for Something’i Startling Stories dergisine satarak yazarlık kariyerine başladı.

Herbert, 1955’te ilk romanı olan The Dragon in the Sea’yi yayımladı. 1959’da Dune serisini araştırmaya başladı ve bu yoğun süreç altı yıl sürdü. Dune serisi yirmiden fazla yayınevi tarafından reddedildi ancak sonunda başarılı oldu ve Chilton Yayınevi tarafından basıldı. Seri, klasik bilim kurgu formatından sapma ve zor okuma anlayışı nedeniyle başlangıçta yavaş bir başarı kazandı. Ancak zamanla bilim kurgu edebiyatının en önemli eserleri arasında kabul edildi. 1984’te sinemaya uyarlanan eser, ayrıca bir bilgisayar ve masaüstü oyununa da dönüştürüldü.

1972’de diğer işlerinden ayrılan Herbert tamamen yazarlık kariyerine odaklandı ve Dune serisinin diğer beş kitabını yazdı. Karısı 1984’te kanserden öldü ve Herbert 1985’te Theresa Shackleford ile evlendi ancak ertesi yıl pankreas kanseri tedavi ederken pulmoner emboli nedeniyle hayatını kaybetti.

Herbert’in başlıca eserleri arasında Dune, Dune Messiah, Children of Dune, God Emperor of Dune, Heretics of Dune, Chapterhouse Dune, The Road to Dune, A Matter of Traces, The Tactful Saboteur ve daha fazlası bulunmaktadır.

Frank Herbert haberleri

Frank Herbert, Frank Herbert biyografisi, Frank Herbert hayatı, Frank Herbert özgeçmişi, Frank Herbert hakkında, Frank Herbert doğum yeri
Frank Herbert fotoğraf, Frank Herbert video, Frank Herbert resim, Frank Herbert kimdir?, Frank Herbert kaç yaşında?, Frank Herbert nereli,
Frank Herbert memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!