Freddie Mercury Biyografisi

Doğum tarihi: 05.Eylül.1946

Ölüm tarihi
Freddie Mercury kaç yaşında öldü: 45
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Freddie Mercury doğum yeri: Zanzibar, Tanzanya
Ölüm yeri: Londra, İngiltere

Freddie Mercury Kimdir?

Queen’in karizmatik lideri Freddie Mercury, müzik dünyasında güçlü vokal yeteneği, çizgi dışı yaşam stili ve renkli kişiliği ile damga vurmuştur. Bu etkileyici kişiliği, Queen’in İngiltere’nin en iyi rock grubunun tanınması için kilit rol oynadı.

Mercury, doğum adı Farrokh Bulsara olup, 5 Eylül 1946’da Tanzanya’nın Zanzibar bölgesinde Farisi bir aileye doğdu. Ailesi, annesi Jer, babası Bomi ve kız kardeşi Kashmira ile birlikte 1947’de Hindistan’a taşındı.

Utangaç biri olan Bulsara, Bombay’daki St. Peter’s School’a daha iyi eğitim hayatı için gönderildi ve burada piyano dersleri almaya başladı. Okuldaki öğretmenler ve arkadaşlarının ona “Freddie” olarak hitap etmesi, onun bu ismi kullanmaya ve adının altına bu şekilde imza atmaya başlamasına neden oldu.

1964’teki sosyal dönüşüm sonrasında, Bulsara ve ailesi İngiltere’ye göç ettiler. Genç Mercury, diğer derslerinde başarısız olmasına rağmen sanatta oldukça başarılıydı. Eğitimini Ealing College’de grafik tasarım üzerine yaparak, 1969 yılında mezun oldu.

Taylor, May ve Deacon ile tanışması, önemli rock grubu Queen’in kuruluşunun temellerini attı. Mercury, grubun ismini belirlerken aynı zamanda grup logosunu ve sahne kostümlerini de tasarlamıştır.

Queen’in ilk yayınlanan albümü, grubun sahne ismine atfen “Queen” adını taşıdı. Grup ve özellikle Mercury’nin vokal yeteneği, rock tarihinin en iyi seslerinden biri olarak kabul gördü ve birçok hit şarkıyı yazdı. Kendine has müzik tarzı, farklı türleri mükemmel bir şekilde birleştiriyordu ve bunun kanıtı olarak “Bohemian Rhapsody” şarkısı, 60 akort ve çevrimsiz yapısı ile büyük beğeni kazandı.

Mercury’nin 1970’lerin sonunda uzun süre birlikte olduğu kız arkadaşı Mary Austin ile yaşadığı ayrılık sonrasında, cinsel tercihini herkesle paylaştı. 1985’te solo albüm çalışması “Mr. Bad Guy”ı çıkardı ancak bu albüm, ticari başarı sağlayamadı.

1986’da gerçekleşen Wembley Konserleri, Mercury’nin popülerliğini destekledi. 1987 yılında Platters’ın “The Great Pretender” adlı parçası için stüdyoya geri döndü. Ancak aynı yıl, Mercury’ye AIDS teşhisi kondu.

90’ların başına kadar, sağlığına yönelik endişeler nedeniyle Mercury’nin halka açık görünüşleri azaldı. Oldukça zayıf bir görünümdeyken “I’m Going Slightly Mad” ve “These Are The Days Of Our Lives” adlı parçaların klipleri çekildi.

Mercury, 24 Kasım 1991’de hayatını kaybetti. Ancak onun etkisi, 1995’te Queen’in diğer üyelerinin en iyi şarkılarından oluşan “Made in Heaven” albümünü yaptığı ve 2006’da “Lover Of Life, Singer Of Songs” adlı derleme albümünün yayınlandığı yıllarda bile devam etmektedir.

Freddie Mercury haberleri

Freddie Mercury, Freddie Mercury biyografisi, Freddie Mercury hayatı, Freddie Mercury özgeçmişi, Freddie Mercury hakkında, Freddie Mercury doğum yeri
Freddie Mercury fotoğraf, Freddie Mercury video, Freddie Mercury resim, Freddie Mercury kimdir?, Freddie Mercury kaç yaşında?, Freddie Mercury nereli,
Freddie Mercury memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!