Gabriel Garcia Marquez Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Mart.1927

Ölüm tarihi
Gabriel Garcia Marquez kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar
Gabriel Garcia Marquez doğum yeri: Aracataca, Kolombiya
Ölüm yeri: Mexico City, Meksika

Gabriel Garcia Marquez Kimdir?

Gabriel Garcia Marquez, 1972’de Neustadt Uluslararası Edebiyat Ödülü ve 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen bir yazardır.

Marquez, 6 Mart 1927’de Kolombiya, Aracataca’da fakir bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Barranquilla’da tamamlayan Marquez, hükümetin sağladığı burs sayesinde Bogota’da liseyi bitirdi. Sonrasında Kolombiya Ulusal Üniversitesi ve Cartagena Üniversitesi’nde hukuk ve gazetecilik üzerine eğitim aldı, ancak eğitimini tamamlamadı.

1948’de gazetecilik kariyerine başlayan Marquez, 1950’de Bogota’daki El Espectador gazetesinde Roma ve Paris muhabirliği yaptı. 1954’te, çalıştığı gazete tarafından Roma’ya gönderilince, yaşamının önemli bir bölümünü Paris, Venezuela ve Meksika’da geçirdi. Ününe rağmen, gazetecilikten hiç vazgeçmedi.

1958’de Kolombiya’ya dönen Marquez, Venezuela’nın başkenti Caracas’ta gazetecilik yaptı. 1960’da Meksika’da senaryo yazarı olarak çalıştı ve Fidel Castro ile yakın bir dostluk kurdu.

1973’te İspanya’ya taşınarak Barcelona’ya yerleşen Marquez, 1983’te bir gerilla grubuyla ilişkili olmakla suçlandıktan sonra Meksika’ya yerleşti ve hayatının sonuna kadar burada yaşadı.

Marquez, ayrıca Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasındaki görüşmelere de aracılık etti.

Gabriel Garcia Marquez, edebiyatta büyülü gerçekçilik akımının önde gelen temsilcilerinden biri olarak kabul edilir. Dil becerilerini ve anlatım yeteneklerini mükemmel bir şekilde kullanarak, düzyazıda bile bir şiirin gücünü yansıtabilme yeteneğine sahipti.

Marquez, 1982 yılında Kırmızı Pazartesi adlı eseri ile Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

1958’de Mercedes Barcha Pardo ile evlendi ve bu evlilikten Rodrigo García ve Gonzalo adlarındaki iki çocukları oldu.

Marquez, 17 Nisan 2014’te Meksika’da 87 yaşında hayatını kaybetti.

Marquez’in kişisel arşivi ölümünden sonra, ailesi tarafından 2,2 milyon dolara ABD’nin Teksas Üniversitesi’ne satıldı.

Gabriel Garcia Marquez haberleri

Gabriel Garcia Marquez, Gabriel Garcia Marquez biyografisi, Gabriel Garcia Marquez hayatı, Gabriel Garcia Marquez özgeçmişi, Gabriel Garcia Marquez hakkında, Gabriel Garcia Marquez doğum yeri
Gabriel Garcia Marquez fotoğraf, Gabriel Garcia Marquez video, Gabriel Garcia Marquez resim, Gabriel Garcia Marquez kimdir?, Gabriel Garcia Marquez kaç yaşında?, Gabriel Garcia Marquez nereli,
Gabriel Garcia Marquez memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!