Gabriele Sponza Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1982
Gabriele Sponza kaç yaşında: 41
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Aşçı
Gabriele Sponza doğum yeri: İzmir

Gabriele Sponza Kimdir?

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020’de TV 8’de “Lezzet Düşkünleri” adlı programın sunuculuğuna başlamıştır.

1982’de İzmir’de, İtalyan kökenli levanten ailesinden doğan Sponza, İtalyan kökenli baba ve İngiliz kökenli anne tarafından dünyaya gelmiştir. Annesi Mary Ann İngiliz asıllıdır, babası Enzo Sponza ise dört kuşak boyunca kuyumculuk işi yapan bir İtalyan aileden gelir. Aile büyükleri, 1890’larda İtalya’dan Türkiye’ye göç etmiş ve İzmir’de kuyumcalarını açmışlar. İlk ve orta öğrenimini İzmir’deki okullarda tamamlayan Sponza, üniversite eğitimini Amerika’daki Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde tamamlamıştır.

Eğitimi sonrasında, Fransa’nın Tremolat ve Marsilya şehirlerinde bulunan 3 Michelin yıldızı olan restoranlarda çalışarak profesyonel aşçılık kariyerine adım atmıştır. Daha sonra Londra ve İspanya’da çalışmalarda bulunan Sponza, Londra’daki ‘Le Cordon Bleu’ kurumunda şarap üzerine yüksek lisans yapmıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönen Sponza, İstanbul’da bulunan Sait Halim Paşa Yalısı’ndaki Clement’s Restoran’da şef olmuş ve ardından 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile birlikte Gaja Restaurant’ta çalışmıştır. Şimdilerde ise kendi restoranı “Wanda”da, Fransız ve İtalyan Akdeniz mutfaklarından alınmış lezzetlerle misafirlerini ağırlamaktadır.

İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde Mutfak ve Restaurant İşletmeciliği Eğitmenliği kariyerine başlamış ve iki yıl boyunca İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü ile Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Eğitmen Şeflik yapmıştır. Şu an ise İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümünün başkanıdır.

Beş farklı dilde konuşabilen Gabriele Sponza’nın Emmanuele Sponza ve Edvina Sponza (1974 doğumlu) adlarında iki kardeşi vardır. Ablası Edvina Sponza, daha önce iş adamı Murat Özyeğin ile evliyken, şimdi boşanmış durumdadır. Babası Enzo Sponza, 4 Kasım 2019’da hayatını kaybetmiştir.

2011’de elde ettiği WACS Sertifikası ile birlikte Gabriele Sponza, ulusal ve uluslararası gastronomi yarışmalarında jüri üyeliği yapma hakkını kazanmıştır. Bunun yanında, 13 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Türkiye’nin ilk yemek kanalı olan 24Kitchen’da “Yemek Aşkına” programını yaparak, izleyicilere dört bir yanından farklı lezzetler sunmuştur.

En son olarak, Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020’de TV 8’de “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başlamıştır.

Gabriele Sponza haberleri

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!