Gaston Leroux Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Mayıs.1868

Ölüm tarihi
Gaston Leroux kaç yaşında öldü: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar
Gaston Leroux doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Gaston Leroux Kimdir?

Ünlü romanı “Operadaki Hayalet” ile bireysel dedektiflik ve polisiyenin en iyisini sunan Gaston Leroux, bir Fransız gazeteci, yazar ve dedektif olarak tanınmıştır. 60’dan fazla yapıtıyla sanat dünyasına katkıda bulunmuştur.

Gaston Leroux, 1868 tarihinde Paris’te doğdu ve eğitimini Normandiya’da tamamladı. Bu süre içerisinde yazmaya olan ilgisi ilk defa ortaya çıktı ve kısa hikayeler ile tiyatro eserleri oluşturdu. Hukuk çalışmaları için Paris’e taşınırsa, kariyerine de daha fazla yoğunluk kazandırdı.

Leroux, üniversiteyi tamamladıktan kısa bir süre sonra babasını kaybetti ve önemli bir miras bıraktı. Ancak, sorumsuzca harcadığı bu miras yüzünden borç batağına düştü. Borçlarını hafifletmek adına, L’Echo de Paris gazetesinde tiyatro eleştirmeni ve muhabir olarak çalışmaya başladı.

Bu dönemde, çalıştığı gazetede tanıştığı ve masum olduğuna inandığı bir kişi üzerinde yoğunlaştı. Bu kişinin haksız yere suçlandığını düşünen Leroux, dedektifliği amatör olarak üstlendi ve sonunda kişinin masumiyetini kanıtladı. Bu başarısı sayesinde Paris’te hızla ün kazandı.

İlk eserlerini 1900’lerin başında kaleme aldıysa da, ilk yayınlanan romanı 1907’deki “Sarı Odanın Gizemi” oldu. Bu kitabının başarısı sonucu gazeteciliği bırakıp polisiye ve kurgu kitapları yazmaya başladı.

Leroux’un en tanınmış eseri olan “Operadaki Hayalet”, 1911’de büyük bir hayran kitlesi toplayarak yayınlandı. Ancak ilk basımın ardından bu popülerlik anında gerçekleşmedi. Tiyatro uyarlamaları ve 1929’da Lon Chaney’nin başrolünü oynadığı fime sayesinde ünü ülke sınırlarını aştı. Bu filmin başarısı, korku klasikleri Frankenstein ve Dracula’nın da sinemaya uyarlanmasını sağladı.

Leroux, yaşamı boyunca 60’dan fazla roman ve hikaye yazmayı başardı. Doyle ve Poe ile birlikte gerilim edebiyatının en büyük isimlerinden biri sayıldı ve Doyle’u en büyük hayranı ve rakibi olarak gördü.

Gaston Leroux, 1927’de üriner enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

Gaston Leroux haberleri

Gaston Leroux, Gaston Leroux biyografisi, Gaston Leroux hayatı, Gaston Leroux özgeçmişi, Gaston Leroux hakkında, Gaston Leroux doğum yeri
Gaston Leroux fotoğraf, Gaston Leroux video, Gaston Leroux resim, Gaston Leroux kimdir?, Gaston Leroux kaç yaşında?, Gaston Leroux nereli,
Gaston Leroux memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!