Georges Melies Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Aralık.1861

Ölüm tarihi
Georges Melies kaç yaşında öldü: 77
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yönetmen
Georges Melies doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Georges Melies Kimdir?

Öncü Fransız film yapımcısı ve yönetmeni olan Georges Melies, sinemanın başlangıç dönemlerinde önemli katkılar sağlayan bir illüzyonisttir.

Paris’te, bir ayakkabı ustası olan Jean-Louis-Stanislas Méliès ve Johannah-Catherine Schuering’in oğlu olan Marie Georges Jean Méliès, 8 Aralık 1861’de dünyaya geldi. Babası 46 yaşında ve iki kardeşi; 20 yaş büyük Henri ve 9 yaş büyük Gaston, ondan daha yaşlıydı.

Hayatının belki de dönüm noktası, 10 yaşında tanınmış Fransız iluzyonist Robert Houdin’i sahnede izlemesi oldu. Kendi hedefi artık sihirbaz olmaktı. Melies, Paris’teki Ecole des Beaux Arts’ta eğitim aldı ve dil öğrenmek için gittiği Londra’da illüzyonist kariyerine başladı.

Melies, Paris’e döndükten sonra sihirbaz olarak çalışmaya başladı ve aynı zamanda La griffe adlı bir dergi için Geo Smile mahlasıyla karikatürler çizdi. Babasının emekliliği sonrasında ağabeyiyle birlikte aile işini yürüttü ve 1888’de Robert-Houdin Tiyatrosu’nu satın almak için aile işindeki hissesini ağabeyine sattı. Tiyatro adına yaratılan sihirlik atmosferi ve etkileyici gösterilerle halkın dikkatini çekti.

Melies, Lumiere Kardeşler’in film gösterimi izledikten sonra film yapımcısı olmaya karar verdi. İlk film gösterimlerini yaptığı yıl olan 1896’da, “Star Film Company” adı altında film yapmaya başladı. Kısa zamanda yüksek bir gelir elde etti ve bu geliri, 1897’de Montreal’de kendi stüdyosunu kurmak için kullandı.

Öykü bazlı filmmaking ile sinoma tarihine adını altın harflerle yazdıran Melies, ilk özel efektlerin yaratıcısı olarak kabul edilir. Kendi ilk film gösterimini 1896’da gerçekleştirdi ve 1896 ile 1912 yılları arasında yüzlerce film üretti. Ancak, sinema sektörü dönemin geçişinde, Melies’ın popülaritesi yavaş yavaş azalmaya başladı ve stüdyosunu sahne gösterilerine açarak devam etti.

Melies, eski oyuncusu Jeanne d’Alcy ile 1925 yılında evlendi. Ancak, 1923’te iflas etti ve yaşamının geri kalanını büyük ölçüde unutulmuş biri olarak geçirdi. Sinemanın ilk devrimci yaratıcılarından biri olarak kabul edilen Melies’in yalnızca 140 filmi günümüze ulaşmıştır. Bunlardan belki de en önemlisi, bilimkurgu türünün ilk örneklerinden biri olan ve ilk uyarlanan roman olan “La Voyage dans la lune” (1902) – Aya Seyahat filmidir.

Melies, 21 Ocak 1938’de, 77 yaşında Paris, Fransa’da hayatını kaybetti.

Georges Melies haberleri

Georges Melies, Georges Melies biyografisi, Georges Melies hayatı, Georges Melies özgeçmişi, Georges Melies hakkında, Georges Melies doğum yeri
Georges Melies fotoğraf, Georges Melies video, Georges Melies resim, Georges Melies kimdir?, Georges Melies kaç yaşında?, Georges Melies nereli,
Georges Melies memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!