Georges Simenon Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Şubat.1903

Ölüm tarihi
Georges Simenon kaç yaşında öldü: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Georges Simenon doğum yeri: Liege, Belçika
Ölüm yeri: Lozan

Georges Simenon Kimdir?

Ürettiği 450’den fazla eser ile 550 milyon kitabın satışını gerçekleştirmiş olan Belçika’lı yazar Georges Simenon, Fransızca yazdığı eserleri ile 20. yüzyılın en şahane yazarlarından biri olarak anılır. Bu durumu Agatha Christie ve Sir Arthur Conan Doyle ile bir arada yer alması ile polisiye edebiyatın en başarılı isimlerinden biri olmasını kanıtlayan Simenon, 100. doğum yılı olan 2003’te yapılan Simenon Yıl etkinliği ile anılmıştır.

13 Şubat 1903’te Belçika’nın Liege şehrinde dünyaya gelen Simenon, Desire ve Henriette Simenon çiftinin ilk çocuğu olarak genç yaşlarını bu şehirde geçirdi. Okuma ve yazmayı üç yaşında öğrenen Simenon, 1908-1914 yılları boyunca Saint-Andre Enstitüsü’nde eğitim gördü ve sonrasında Saint-Louis Lisesi’nde eğitim hayatına devam etti. Ancak, 1914’te babasının kalp hastalığına yakalanması nedeniyle liseden ayrılarak farklı düşük gelirli işlerde çalışarak ailesine yardımcı oldu.

Henüz 16 yaşında iken local bir gazete olan Gazette de Liege’de işe başlayan Simenon, çalışma hayatının başlarında antoloji bezeli bir grup ile temasa geçme ve editörlük yaparak hızlı ve düzgün yazıları yazabileceğini öğrendi.

Gazette de Liege’de iken G.Sim olarak 150’den fazla makale yazan Simenon, ilk romanı olan Au Pont des Arches’ı 1919’da bitirdi ve 1921’de G. Sim takma adıyla hikayesini yayınladı.

1922’de babasının kaybetmesi üzerine Paris’e yerleşen Georges Simenon, 1933’te ressam Regine Renchon ile evlendi ve bu dönemde Paris’teki hayatı boyunca 150’den fazla roman ve daha fazla sayıda hikaye yazdı. Her gün yaklaşık 70 sayfa yazarak hayranlarının ilgisini çeken Simenon, 1929’da Joseph Kessel’in teşvikleriyle yeni bir polis romanı karakteri olan Komiser Jules Miagret’i tanıttı. Bu karakter, hikayenin popüler olması üzerine Simenon’un ölümüne kadar 75 roman ve 28 kısa hikaye bıraktı.

İleriye yönelik başarısındaki büyük katkı da, edebiyat turu olan dünya gezisiydi. 1930’lu yıllardan itibaren Mısır, Afrika, Amerika, Panama ve Fransa gibi birçok farklı yerde bulunarak romanlarını oluşturdu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da yaşayan Simenon, kağıt bulmanın zor olduğu bu dönemlerde eserlerini tam kapasite ile basamadığı için Almanya yanlısı olarak görüldü ve 1945’te Fransa’dan ayrılarak Amerika’ya yerleşti. Sekreteri olan Denyse Ouimet ile evlenen Simenon, 10 yıl sonra Avrupa’ya döndü ve İsviçre’de yerleşti.

Gemilerinde otobiyografisini yazan Simenon, hatıra, tıp ve psikoloji dallarında yazdı ve romanlarından bir tane televizyon ve sinema filmlerine uyarlanmıştır. 1978 yılında kızının intihar haberini alan Simenon, 3 Eylül 1989 tarihinde Lozan’da öldü. Anısına, birçok sinema uyarlaması, 500’e yakın eserleri ve 550 milyon kopya kitap satışı ile devasa hayran kitlesi bıraktı. Simenon’un ölüm haberini oğulları basından öğrendi.

Georges Simenon haberleri

Georges Simenon, Georges Simenon biyografisi, Georges Simenon hayatı, Georges Simenon özgeçmişi, Georges Simenon hakkında, Georges Simenon doğum yeri
Georges Simenon fotoğraf, Georges Simenon video, Georges Simenon resim, Georges Simenon kimdir?, Georges Simenon kaç yaşında?, Georges Simenon nereli,
Georges Simenon memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!