Gertrude Stein Biyografisi

Doğum tarihi: 03.Şubat.1874

Ölüm tarihi
Gertrude Stein kaç yaşında öldü: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Gertrude Stein doğum yeri: Allegheny, Pennsylvania, ABD
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Gertrude Stein Kimdir?

Amerikan yazar Gertrude Stein, deneysel yazım tarzıyla tanınır ve Metis Yayınları’nın Türkiye’de ve dünya genelinde yayımladığı kült kitap “Alice B. Toklas’ın Özyaşamöyküsü” ile geniş kitlelere seslenir.

Stein, 3 Şubat 1874’te ABD’nin Pennsylvania eyaletinde, Allegheny’de doğdu. Yahudi kökenli bir ailenin beşinci ve son çocuğu olan Stein, ailesi ile birlikte Almanya’dan Amerika’ya göç etti. Viyana ve Paris’te geçen çocukluğunun ardından Oakland Lisesi’nden mezun oldu. Radcliffe Koleji’nde psikoloji okuyan Stein, eğitimine 4 yıl süreyle Johns Hopkins Üniversitesi’nde devam etti. Ancak edebiyat, Stein’ın tıptan çok daha fazla ilgisi olduğunu anladı ve bu alana yönelmeye karar verdi.

Stein ailesi, çocuklarına geniş özgürlükler sunuyordu. Müzik ve resme olan tutkuları, çocuklarının da bu alanda gelişmesini sağladı. Gertrude Stein, resim yapma konusunda başarısız olsa da, bu alanda derin bir tutku geliştirdi. Ayrıca piyano çalarak klasik müzikle tanıştı.

Gertrude Stein, 1903 yılında Paris’e taşınmış ve erkek kardeşi Leo Stein ile sanat galerisi açmıştı. Avangart ressamların tablolarını toplayarak önemli bir resim koleksiyonu oluşturdu. Yine bu dönemde, ressam Pablo Picasso ile tanıştı ve Picasso’nun dostluğu, Stein’ın kendisi için bir portre yapmasıyla taçlandı.

Yazınsal çıktılar vermeye başladığı dönemde, Stein, yazın geleneklerini radikal bir şekilde değiştirmeyi hedefledi. Quod Erat Demonstrandum adlı ilk kısa romanını Paris’e taşındıktan hemen sonra yazdı. Bu eser, yazarın ölümünden sonra, 1951 yılında yayımlandı.

Stein, hayatı boyunca avangard sanatçılarla ilişki içerisinde oldu. Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Ezra Pound gibi sanatçılar, eserlerini tamamladıktan sonra Gertrude Stein’ın fikrini alırdı. Yazar, kendi adına tanınmaya başlaması sürecinde, ilk kitabı “Üç Yaşam”ı 1909 yılında kendi isteğiyle yayımlattı.

Gertrude Stein, hayatının büyük bir bölümünü Fransa’da geçirdi. Evini sadece erkek kardeşi Leo ve Amerikalı yazar Alice B. Toklas ile paylaştı. Toklas, 1906 San Francisco depreminden beş ay sonra Paris’e taşındı ve Stein ile tanıştı. Stein ve Toklas, birlikte yaşamaya başladıktan sonra yakın bir arkadaşlık kurdu.

Evleri, döneminin ünlü ressam ve yazarlarının toplandığı bir mekan haline geldi. Stein ayrıca, çeşitli eserler vererek bir “edebiyat otoritesi” haline geldi.

Stein’ın liberal politikalara ilgisiz kalmıştı. Ancak, bu ilgisizliği, İspanya İç Savaşı sırasında Francisco Franco’yu desteklemeye kadar gitti. Ayrıca, Nazi işgali altındaki Fransa’da yaşayan bir Yahudi olmasına rağmen, Philippe Pétain ile işbirliği yaptı.

Yazar, 27 Temmuz 1946 tarihinde, 72 yaşında mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetti ve Paris’in ünlü Père-Lachaise Mezarlığı’na defnedildi.

Birçok farklı esere imzasını atmasıyla tanınan Stein; “Three Lives (Üç Yaşam)”, “Tender Buttons: Objects, Food, Rooms (Sevecen Düğmeler)”, “Geography and Plays (Coğrafya ve Oyunlar)”, “The Making of Americans”(Amerikalıların Oluşumu)”, ve “The Autobiography of Alice B. Toklas (Alice B. Toklas’ın Özyaşamöyküsü)” gibi kitapların yazarıdır.

Gertrude Stein haberleri

Gertrude Stein, Gertrude Stein biyografisi, Gertrude Stein hayatı, Gertrude Stein özgeçmişi, Gertrude Stein hakkında, Gertrude Stein doğum yeri
Gertrude Stein fotoğraf, Gertrude Stein video, Gertrude Stein resim, Gertrude Stein kimdir?, Gertrude Stein kaç yaşında?, Gertrude Stein nereli,
Gertrude Stein memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!