Gheorghe Zamfir Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Nisan.1941
Gheorghe Zamfir kaç yaşında: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Müzisyen
Gheorghe Zamfir doğum yeri: Găești, Romanya

Gheorghe Zamfir Kimdir?

Film müziği yaratıcısı, panflüt dehası ve usta müzisyen Gheorghe Zamfir, ünlü “KILL BILL” filmin müziğini, James Last ile birlikte yaptı. Zamfir, “Panflüt ustası” olarak adını geniş kitlelere duyurmuştur.

Zamfir, 6 Nisan 1941’de Găești, Romanya’da dünyaya gelmiştir. Müzik yaşamına ilk olarak çocukluk döneminde akordeon çalarak başlamıştır. Gençliğe adım attığında, 14 yaşında panflüt ile tanışmış olup, bu aşamadan sonra müzik kariyerine farklı bir yön vermiştir. 1968 yılında Fanica Luca’nın öğrencisi olmuş ve Bükreş Müzik Akademisinde eğitim görme fırsatını bulmuştur. Bu Romanya doğumlu sanatçı, panflütte eşsiz bir dudak hakimiyetine sahip olup, Romen tarzı panflüte kendi yorumunu katarak, bu enstrümanı 20 borudan 30 boruya çıkararak kendi tarzını yaratmıştır.

1960’lı yıllarda Romanya’da Marcel Cellier tarafından keşfedilen bu müzik dahisi Zamfir, 120’den fazla ödül kazanmış, 200’den fazla albüm yapmış ve 600 milyon gibi çarpıcı bir satış rakamına ulaşmıştır. Bu başarısının yanı sıra 90 altın ve platin albüm ödülü de müzik kariyerini süslemiştir. Müzik eserleri televizyon reklamlarında ve sayısız sinema filminde yer almıştır. Gheorghe Zamfir ayrıca, Fransa’da “Chevalier des Arts et Lettres de France” ve “20. yüzyılın En Popüler Besteci ve Sanatçısı” ünvanlarına sahiptir.

Repertuvarında çeşitli müzik türlerine köprü oluşturan Zamfir; çingene müziği, ana vatanı Romanya’nın folk müziği gibi farklı tınılara yer verirken, bu eserleri Puccini, Verdi, Mozart, Schubert gibi büyük bestecilerin eserleriyle uyumlu bir biçimde çalmaktadır.

Panflüt ustası Zamfir 1975 Avustralya yapımı “Picnic at Hanging Rock” filmi için yaptığı müzikle film müziği sektörüne adım atmış olup, daha sonra 1984 yapımı “Once Upon a Time in America”, “Karate Kid” ve Quentin Tarantino imzalı “Kill Bill Vol. 1” için yaptığı müziklerle uluslararası arenada tanınmıştır.

Türkiye’nin dünyaca ünlü dans topluluğu “Anadolu Ateşi” nin “Troya” projesinde de Zamfir’in melodi yaratıcılığı kullanılmıştır.

Zamfir, ilk evliliğini 1994 yılında Fransız Marie Noelle ile yapmış ancak çift 2010 yılında boşanma davası açmış ve 2015 yılında ayrılmıştır. Daha sonra 2016 yılında ikinci eşi Nicoleta Beca ile evlenmiştir. İlk evliliğinden Emmanuel Teodor Zamfir (d.1986) adlı bir çocuğu olmuştur. Zamfir, Romanya’daki çiftliğinde 30 köpek, 5 kedi ve 6 papağanla beraber yaşamaktadır.

Zamfir, 2012 yılında Türkiye’de Bodrum Kalesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Konser salonu, Antalya Konyaaltı Açıkhava tiyatrosunda konserler vermiştir.

Başarılı müzisyen, Andre Rieu’nun orkestrası ile birlikte konserler düzenlemektedir.

Seslendirdiği Film Müzikleri arasında;
1972 – Le Grand Blond avec une chaussure noire,
1974 – Le retour du Grand Blond,
1975 – Picnic at Hanging Rock,
1984 – Bir Zamanlar Amerika’da,
1984 – The Karate Kid,
1984 – Paradise,
1989 – Margarit i Margarita,
1991 – Omohide poro poro (Only Yesterday),
1991 – Celeste,
1997 – Preku ezeroto (Across the Lake),
2003 – Kill Bill, bulunmaktadır.

Gheorghe Zamfir haberleri

Gheorghe Zamfir, Gheorghe Zamfir biyografisi, Gheorghe Zamfir hayatı, Gheorghe Zamfir özgeçmişi, Gheorghe Zamfir hakkında, Gheorghe Zamfir doğum yeri
Gheorghe Zamfir fotoğraf, Gheorghe Zamfir video, Gheorghe Zamfir resim, Gheorghe Zamfir kimdir?, Gheorghe Zamfir kaç yaşında?, Gheorghe Zamfir nereli,
Gheorghe Zamfir memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!