Giuseppe Donizetti Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Kasım.1788

Ölüm tarihi
Giuseppe Donizetti kaç yaşında öldü: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Müzisyen
Giuseppe Donizetti doğum yeri: Bergamo, İtalya
Ölüm yeri: İstanbul

Giuseppe Donizetti Kimdir?

19. yüzyılın batı müziği ve ilk Türk bandosu olan Mûsikâ-i Hümâyûn’un gelişiminde kilit rol oynayan bir orkestra ve bando lideri olan Giuseppe Donizetti, İtalyan kökenliydi.

1788’de İtalya’nın Bergamo kentinde dünyaya geldi. Babasının bir memur ve annesinin, Marianna’nın, müzik yeteneği olan sesi güzel bir kadın olduğu ailenin ilk çocuğuydu. Kendisi ünlü İtalyan Opera bestecisi Gaetano Donizetti’nin büyük kardeşiydi ve müzik eğitimine amcası Carini Donizetti ile başladı. Ancak yaşının ilerlemesi nedeniyle kasabasında müzik okuluna kabul edilmedi ve bu nedenle ünlü opera bestecisi kardeşi Gaetano’nun öğretmeni olan Alman Simon Mayr’dan ders aldı.

1808’de Napolyon Bonapart’ın ordusuna katıldı ve Avusturya ve İspanya seferlerinde beş yıl bandocu olarak görev yaptı. 1814’te Napolyon Elba Adası’na sürgüne gönderildiğinde onunla birlikte gitti ve Napolyon Fransa’ya döndüğünde onunla beraber döndü. Ancak 1815’te Waterloo Savaşı’nda Napolyon’un ordusu yenildiğinde ordudan ayrıldı. Sonrasında Sardunya (Piemonte) Krallığı’nda 1821’de Reggimento Provinciale Casale alayının bando şefi oldu.

Osmanlı Sultanı II. Mahmut, 1826’da Mehterhâne-i Hâkanî’yi kapattıktan sonra yerine kurulan ve Fransız Marquel tarafından yönetilen Mızıkay-ı Hümâyûn memnuniyet vermedi. Bunun üzerine, Donizetti, Osmanlı bandosunu düzenlemek ve yönetmek üzere İstanbul’a davet edildi. İstanbul’a 17 Eylül 1828’de gelen Donizetti, Avrupai tarzda düzenlenmiş yeni askeri bandoyla birlikte bir ay sonra ilk konserini verdi.

Donizetti’nin II. Mahmut için 1828’de bestelediği “Mahmadiye Marşı” 11 yıl ve 1839’da Sultan I. Abdülmecit için bestelediği “Mecidiye Marşı” ise 22 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin resmi marşları olarak çalındı. Her iki marş da bestelendikleri sultanlar döneminde ulusal marş olarak kullanıldılar. Donizetti’ye Sultan I. Abdülmecit tarafından “Paşa” unvanı verildi.

Donizetti, Türk müziği eserlerini çok seslendirebilmek için çeşitli çalışmalar yaptı ve kendi eserlerinde Türk makamları kullanmayı tercih etti. Bir Sofyan Şevkefzâ Peşrev adında bir eser yazdı.

II. Mahmut’tan İftihar, Sultan I. Abdülmecit’ten Mecîdî, ve Fransa’dan Légion d’honneur nişanları aldı. Kendisine başlangıçta miralay rütbesi ve “Bey” unvanı verildi, ancak hayatının sonuna doğru mîrlivâ ve “Paşa” oldu.

Donizetti Paşa’nın hayatı, 12 Şubat 1856’da İstanbul’da 68 yaşında son buldu. Cenazesi, ölümünün ardından üç hafta süresince Beyoğlu’ndaki Santa Maria Kilisesi’nde muhafaza edildi ve daha sonra İstanbul, Şişli’deki Santa Esprit Kilisesi’nin mezarlığına götürülerek gömüldü.

Donizetti Paşa’nın anısını yaşatmak amacıyla, İstanbul Beyoğlu’ndaki Pera Bölgesi’nde “Palazzo Donizetti Hotel” bulunmaktadır.

Giuseppe Donizetti haberleri

Giuseppe Donizetti, Giuseppe Donizetti biyografisi, Giuseppe Donizetti hayatı, Giuseppe Donizetti özgeçmişi, Giuseppe Donizetti hakkında, Giuseppe Donizetti doğum yeri
Giuseppe Donizetti fotoğraf, Giuseppe Donizetti video, Giuseppe Donizetti resim, Giuseppe Donizetti kimdir?, Giuseppe Donizetti kaç yaşında?, Giuseppe Donizetti nereli,
Giuseppe Donizetti memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!