Graham Chapman Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Ocak.1941

Ölüm tarihi
Graham Chapman kaç yaşında öldü: 48
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Komedyen
Graham Chapman doğum yeri: Leicester, Leicestershire, İngiltere
Ölüm yeri: İngiltere

Graham Chapman Kimdir?

Monty Python komedi grupunun yaratıcısı ve altı üyesinden biri olan Graham Chapman, İngiliz bir aktör ve başarılı bir komedyendi. Monty Python ekibiyle iki tam uzunlukta filmde başrol oynadı.

8 Ocak 1941’de Leicester, Leicestershire, İngiltere’de doğdu. Melton Mowbray Grammar School’u bitirdikten sonra, Chapman Cambridge Üniversitesi’nde tıbbi bir derece aldı, ancak hiçbir zaman doktor olarak çalışmadı.

Üniversitede John Cleese ile tanışan Chapman, onunla birlikte komedi yazmaya başladı. Diğer komedyenler – Tim Brooke-Taylor, Billie Oddie, David Hatch, Jonathan Lynn, Humphrey Barclay ve Jo Kendall – eklendi ve ikili Cambridge Üniversitesi’nden bir grup oluşturdular. Edinburg Festivali’nde aldıkları büyük başarı üzerine, grup adımı Cambridge Circus olarak değiştirdi ve bir dünya turu yaptılar.

BBC için Cleese ile birlikte çalışan Chapman, “I’m Sorry, I’ll Read That Again” adlı bir programda ve Doctor in the House adlı popüler İngiliz TV dizisi için bölümler yazmada yer aldı.

1969’da Chapman ve Cleese, Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle ve Amerikalı sanatçı Terry Gilliam ile Monty Python’s Flying Circus adlı bir komedi programı hazırlamaya başladılar. Show, çok geçmeden şöhret buldu ve “Monty Python and the Holy Grail” ve “Monty Python’s Life of Brian” adlı ünlü filmlere ilham kaynağı oldu.

Chapman, 1980’lerin başında Amerika’ya taşındı ve orada birçok TV şovunda yer aldı. Daha sonra İngiltere’ye dönen ve Tehlikeli Sporlar Kulübü’ne katıldı. Cause célèbre oldu ve İngiliz okullarında gençlere konuşmalarını sağladı. Ayrıca otobiyografisi “A Liar’s Autobiography”ı da yayınladı.

1989’da Chapman, ender görülen bir hastalık olan spinal kanserden dolayı hayatını kaybetti. Cenazesine Monty Python ekibi ve diğer ünlüler katıldı. Cenaze töreninin ardından küllerinin Galler’daki Snowdon’a saçıldı.

Chapman’ın ölümünden sonra grup yeniden bir araya gelmek istediler ama bu isteklerinden vazgeçtiler. Bunun yerine, Chapman’ın anısını yaşatmak için 9617 Grahamchapman adında bir asteroide adını vererek onurlandırdılar.

Graham Chapman haberleri

Graham Chapman, Graham Chapman biyografisi, Graham Chapman hayatı, Graham Chapman özgeçmişi, Graham Chapman hakkında, Graham Chapman doğum yeri
Graham Chapman fotoğraf, Graham Chapman video, Graham Chapman resim, Graham Chapman kimdir?, Graham Chapman kaç yaşında?, Graham Chapman nereli,
Graham Chapman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!