Grigory Petrov Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Şubat.1866

Ölüm tarihi
Grigory Petrov kaç yaşında öldü: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Grigory Petrov doğum yeri: Yamburg, Petersburg, Rusya
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Grigory Petrov Kimdir?

Grigory Petrov, 20. yüzyılın başında halk edebiyatında adından sıkça söz ettiren bir Rus rahip ve yazar idi. İdeolojisi nedeniyle kilise tarafından dışlanan Petrov, daha sonra tamamen edebiyata adanmış bir yaşam sürdürdü; aynı zamanda gazeteci ve konuşmacı olarak halk üzerinde önemli bir etkisi oldu.

6 Şubat 1866’da Rusya’nın Saint Petersburg bölgesindeki ufak Yamburg kasabasında doğmuştur. Kendi tam adı Grigori Spiridonoviç Petrov’dir. Babası bir meyhane garsonu olan Petrov, eğitimi boyunca din okulundan ve Peterburg İlahiyat Akademisi’nden mezun oldu ve daha sonra dine hizmet ederek rahiplik yoluna girdi. Bu hizmetinin yanı sıra, Peterburg’daki birçok okulda ders verdi.

Bu esnada, II. Nikolay’ın tahtında olduğu dönemde, Çar ailesi tarafından ünü dolayısıyla saraya davet edildi. Ancak, fikirleri Kilise liderleri tarafından rahatsızlık verici bulununca, 1903’te tüm derslerini bırakmak durumunda kaldı ve kilisedeki görevinden ayrıldı.

1907’de, “zararlı gazetecilik faaliyetleri” nedeniyle Petersburg’daki bir manastıra sürgün edilen Petrov, sürgün süresi boyunca en sevdiği işlerden birini yapma şansı buldu ve hiç aday olmadan Rusya’nın ikinci Duma’sına seçildi.

1908 yılında, Kilise liderlerine eleştirel bir mektup yazma eylemi, Petrov’un kiliseden aforoz edilmesine yol açtı. Ancak, Petrov destanı burada bitmedi. Papazlık yapmasının yasaklandığı bir dönemde bile, Petrov’un ünü sinerji yaratarak artmaya devam etti. Bu dönem boyunca, Rusya’nın ve dünyanın dört bir yanındaki yerlerde gezintiye çıktı ve çok sayıda konferans verdi. Yurt dışındaki gezileri arasında en çok Finlandiya’da etkilendi.

Ancak, Bolşevikleri rahatsız eden görüşleri nedeniyle Petrov, 1917’de çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldı ve Ekim Devrimi sırasında ülkeden kaçması gerekti. İsyan sırasında birçok yakınını ve oğlunu kaybetti, ancak 1920’de Kırım’dan ayrılan son gemiye binerek hayatını kurtarmayı başardı.

Ardından, bir süreliğine Gelibolu’da kaldıktan sonra bir grup Rus mülteciyle birlikte Yugoslavya Krallığı’na geçti. Burada kendisi gibi düşünen bazı insanlarla tanıştı ve bu sayede çok sayıda çalışma üretme fırsatı buldu. Eserleri, dönemin yeni Türkiye’sinde ve Bulgaristan’da çok etkili oldu. Özellikle “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitabı, Türkçe dilinde en çok okunan yabancı kitaplar arasında yer aldı.

1925 yılında mide kanseri teşhisi konulan Petrov, Paris’e gönderildi ancak tedavi başarılı olmadı. 18 Haziran 1925 tarihinde 59 yaşında hayatını kaybetti ve külleri Sırbistan’ın Novi Sad kasabasına defnedildi. Daha sonra mezarı kızı tarafından Münih şehrinin Ostfriedhof Mezarlığı’na taşındı.

Kitapları :
Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Grigory Petrov haberleri

Grigory Petrov, Grigory Petrov biyografisi, Grigory Petrov hayatı, Grigory Petrov özgeçmişi, Grigory Petrov hakkında, Grigory Petrov doğum yeri
Grigory Petrov fotoğraf, Grigory Petrov video, Grigory Petrov resim, Grigory Petrov kimdir?, Grigory Petrov kaç yaşında?, Grigory Petrov nereli,
Grigory Petrov memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!