Guarnerius Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ağustos.1698

Ölüm tarihi
Guarnerius kaç yaşında öldü: 46
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen
Guarnerius doğum yeri: İtalya
Ölüm yeri: İtalya

Guarnerius Kimdir?

Keman sanatçısı ve imalatçısı, Giuseppe Antonio Guarneri, 21 Ağustos 1698’de İtalya’da doğdu. Antonio Stradivari’nin ardından gelen en ünlü keman yapımcısıdır. Halk arasında genellikle “Giuseppe del Gesü” olarak tanınmaktadır.

Keman imalatı Konusunda meşhur olan Guarneri ailesinin ilk bilinen üyesi Andrea’dır (y. 1626-1698). Andrea’nın oğlu Giuseppe (1666-y.1739), ilk zamanlarda babasının tasarımlarını taklit ederken, ilerleyen dönemlerde daha dar bel tasarımlı yeni bir model ortaya çıkarıp, keman imal edilmeye başlamıştır. Giuseppe’nin oğlu Venedikli Pietro (1695-1762) da aile işletmesinde keman üretiminin içinde yer almıştır. Andrea’nın diğer oğlu Pietro Giovanni (1955-1728) da keman yapımında yer aldı ve kendi yaptığı çalgıların üzerine “St. Theresa” imzasını atmıştır.

Guarneri ailesinin en ünlü üyesi olan ve “Giuseppe del Gesü” olarak da bilinen Giuseppe Antonio Guarneri (1687-1745), Andrea’nın yeğeni idi. Kaliteli ses akortlarına odaklanan Giuseppe, geleneksel keman formundan daha serbest bir çizgi çizen ve kullanışlının yanında çeşitliliği de arayan bir yaklaşımla kemanı yeniden tasarladı. Yaptığı kemandaçok çeşitli boyut, şekil gibi özellikler göze çarpıyor. Yaptığı çalgılarda klavyeye paralel olarak sıralı boyalar ve ağaç özü bulunmaktadır. Ancak, 18. yüzyılın ortalarından bu yana, sahte Guarneri kemanları ortaya çıkmış olup, sahte ürünlerin oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

Ünlü besteci Niccolo Paganini’ye bir Fransız tüccar tarafından bir konser sonrasında olağanüstü bir Guarneri kemanı armağan edilmiştir ve Paganini bu kemanı hayatının sonuna kadar kullanmıştır. Bu keman, Cenova’da sergilenip saklanmaktadır.

Türk keman virtüözü Ayla Erduran, 1994 yılından itibaren 1720 yapımı bir Guarneri keman kullanmaktadır.

Giuseppe Antonio Guarneri, hayatının çoğunu Alman eşi Caterina Roda ile geçirmiştir.

Guarneri, 17 Ekim 1744’te henüz 46 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Guarnerius haberleri

Guarnerius, Guarnerius biyografisi, Guarnerius hayatı, Guarnerius özgeçmişi, Guarnerius hakkında, Guarnerius doğum yeri
Guarnerius fotoğraf, Guarnerius video, Guarnerius resim, Guarnerius kimdir?, Guarnerius kaç yaşında?, Guarnerius nereli,
Guarnerius memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!