Gülden Karaböcek Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Kasım.1953
Gülden Karaböcek kaç yaşında: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Ses Sanatçısı, Besteci
Gülden Karaböcek doğum yeri: Ankara

Gülden Karaböcek Kimdir?

Ankara’da 4 Kasım 1953 tarihinde doğan sanatçı Gülden Karaböcek’in gerçek adı Saniye Gülden Göktürk’tür. Bulgaristan kökenli bir aileye mensuptur. Anne ve babası Arife ve Hüseyin Orhan Göktürk dört çocuklu bir ailedir ve Gülden Karaböcek bu çocukların en küçüğüdür. Tezcan, Neş’ecan (Neşe Karaböcek) ve Gülcan adında üç kız kardeşi ve Taner adında bir erkek kardeşi bulunmaktadır. Çocukluk dönemi boyunca Ankara ve İstanbul’da yaşamıştır.

Çok iyi bir sesi olduğu için arabesk ve fantezi müzik türlerinde başarı göstermiştir. Müziğe olan ilgisi 5 yaşında iken Ankara’da bağlama derslerine başlaması ile başlar. Türk Halk Müziği’ne büyük bir ilgiş ve sevgi duyar. İlk müzik eğitimini Ankara Radyosu THM sanatçılarından Yaşar Aydaş’tan alır. Asıl yeteneğini fark eden ve onu ses sanatçısı olmaya yönlendiren Orhan Gencebay olmuştur.

Müzik kariyerine amatör bir solist olarak başlar ve 14 yaşında iken ilk şarkısını seslendirdi. 1971 yılında gerçek soyadını olan Göktürk’ü red ederek, aynı soyada sahip olan ablasının ismini kullanarak Karaböcek soyadını mahkeme kararı ile resmileştirir. Sanatçı, “Dilek Taşı” adlı ilk özgün bestesinin ardından birçok başarılı esere imza atmış ve şarkılarının birçoğunun filmin çevrilmiştir.

1975 yılında yaptığı ilk albümüne bağlama çalan Orhan Gencebay eşlik etmiştir. Albümün yanı sıra, aşk hayatı da o dönemlerde gündeme gelmiştir. 1970’li yıllarda ablası Neşe Karaböcek’in eşi Atilla Alpsakarya ile olan ilişkisinin ortaya çıkması ve sonrasında Alpsakarya ile evlenmeleri başta ailesi olmak üzere birçok insan tarafından tepki görmüştür.

Sanatçının evliliği ve aşk hayatına dair birçok inceleme ve dedikodu çıkmıştır. Ancak, bu durum Karaböcek’in kariyerine ve başarısına engel olmamıştır. Müzik yaşamı boyunca birçok başarılı esere imza atmış ve birçok ödül kazanmıştır. Aynı zamanda birçok sinema filminde de rol almıştır. Yaşadığı tüm olumsuz koşullara rağmen sanat hayatının aktifliğini korumuştur.

Sanatçı, 1982’de “Gülden Fırtınası” adlı albümünü çıkarmış fakat albüm beklenen ticari başarıyı sağlayamamıştır. Ancak, albümde çıkan bazı unutulmaz hitlerinden dolayı hala hatırlanmaktadır. Son albümü 2001 yılında çıkan “Güldence” olmuştur. Kendinden sonra ve önce çıkan birçok sanatçıya öncülük ederek, müzik dünyasına yön vermiştir.

Besteci kimliği ile MESAM üyesi olan Gülden Karaböcek, bağlama, gitar ve piyano gibi çeşitli müzik aletlerini çalabilme yeteneğine sahiptir. Yaşamını İstanbul’da sürdüren sanatçı, müziğe olan aşkı ve tutkusu sayesinde hala aktif bir hayat sürdürmektedir.

Gülden Karaböcek haberleri

Gülden Karaböcek, Gülden Karaböcek biyografisi, Gülden Karaböcek hayatı, Gülden Karaböcek özgeçmişi, Gülden Karaböcek hakkında, Gülden Karaböcek doğum yeri
Gülden Karaböcek fotoğraf, Gülden Karaböcek video, Gülden Karaböcek resim, Gülden Karaböcek kimdir?, Gülden Karaböcek kaç yaşında?, Gülden Karaböcek nereli,
Gülden Karaböcek memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!