Gülriz Sururi Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Temmuz.1929

Ölüm tarihi
Gülriz Sururi kaç yaşında öldü: 89
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Tiyatro Oyuncusu
Gülriz Sururi doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Gülriz Sururi Kimdir?

Gülriz Sururi, hayatının ilk ışığını 24 Temmuz 1929’da İstanbul’da gördü. Annesi, ilk Türk primadonnası Suzan Lûtfullah Sururi, babası ise ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi idi.

Eğitim hayatına İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan bölümlerinde başlayan Sururi, 13 yaşındayken Muhsin Ertuğrul’un tavsiyesiyle İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahne almaya başladı. Geleceğin temellerini 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel tiyatroda attı. Selim Naşit Özcan ve Adile Naşit ile birlikte burada kış turnesine çıktı.

1960 yılında hayatının bir diğer dönemecine gelen Sururi, Dormen Tiyatrosu’na geçiş yaptı. İki yıl sonra eşi Engin Cezzar ile birlikte kendi tiyatro topluluklarını Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu adı altında kurdu.

Çeşitli oyunlarda önemli roller alan birinci sınıf tiyatrocu olan Sururi, 1966 yılında Türk Kadınlar Birliği’nce Yılın Kadını seçildi. Televizyon dünyasına da adım atan Sururi, 1990’lı yıllarda A La Luna adlı programın sunuculuğunu 5 sene boyunca sürdürdü.

Tiyatroda 1999 yılına kadar etkin rol alan Sururi, kaleme aldığı “Söyleyeceklerim Var” oyununun ardından tiyatroya veda etti. Hizmetleri nedeniyle 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Ayrıca Gülriz Sururi, 2003 yılında yazdığı “Bir An Gelir” adlı anı kitabında Türk kadınının sahnedeki ilk temsilcisi olarak bilinen Afife Jale değil, teyzesi Mevdude Refik Hanım olduğunu belirtti.

Sururi’nin aşk hayatı da oldukça hareketli geçti. 18 yaşındayken bir iş adamının oğlu ile evlendi. Ancak bu evlilik 1.5 yıl sürdü ve boşandı. Ardından Engin Cezzar ile 1968 yılında dünya evine girdi fakat 1997 yılında boşandı. Ancak çift, 1999 yılında tekrar bir araya geldi.

Sururi, 89 yaşında yaşamını İstanbul’da bir hastanede yitirdi.

Birçok ödülün sahibi olan Sururi’nin oynadığı bazı önemli tiyatro oyunları ve yazdığı kitaplar da vardır.

Gülriz Sururi haberleri

Gülriz Sururi, Gülriz Sururi biyografisi, Gülriz Sururi hayatı, Gülriz Sururi özgeçmişi, Gülriz Sururi hakkında, Gülriz Sururi doğum yeri
Gülriz Sururi fotoğraf, Gülriz Sururi video, Gülriz Sururi resim, Gülriz Sururi kimdir?, Gülriz Sururi kaç yaşında?, Gülriz Sururi nereli,
Gülriz Sururi memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!