Güner Sümer Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Mart.1936

Ölüm tarihi
Güner Sümer kaç yaşında öldü: 41
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Güner Sümer doğum yeri: Nallıhan, Ankara
Ölüm yeri: Ankara

Güner Sümer Kimdir?

1936 yılında, Ankara, Nallıhan’da doğan Güner Sümer, dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğuydu. Babası Hafız Mustafa Sümer, kumaş tüccarıydı ve annesi, Makedonya’dan göç eden zengin bir ailenin kızıydı. Yazar Adalet Ağaoğlu, ablasıydı ve iş insanı Ayhan Sümer ile Dr. Cazip Sümer ise kardeşleriydi. 1938’de aile, Ankara’ya taşındı ve Sümer, ilkokuldan liseye kadar olan eğitiminin tamamını Ankara TED Kolejinde aldı.

Lise yıllarında Ahmet Oktay, Yılmaz Gruda, Bekir Çiftçi, Ülkü Arman, Güner Sümer ve Ferit Edgü tarafından çıkarılan “Mavi dergi” ile edebiyata ve sanata olan ilgisi arttı. 1952 ve 1956 yılları arasında çıkan dergi, şairane bir sanat anlayışını savunurken, toplumsal gerçeklik konularında da söz sahibi olmuştur.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1960’ta ayrılan Sümer, eğitimi için Paris’e taşınmış ve Théâtre National Populaire ile Théâtre de France okullarında tiyatro yöneticiliği öğrenmiştir. 1962’de Ankara’ya dönerek Ankara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ve Sahne Z’de çalışmalara başlamış, aynı yıl Arena Tiyatrosu’nu kurarak hem oyuncu hem de yönetici olarak görev yapmıştır.

1964’te Paris’te tanıştığı Tezer Özlü ile evlenen Sümer, Ankara’ya yerleşmiş ve yazdığı ve reji yaptığı Bozuk Düzen adlı oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelemiştir. Bu oyun, haftalarca kapalı gişe oynamış ve Yarın Cumartesi adlı oyunu için 1965’te en iyi yönetmen seçilmiştir.

Eskişehir Belediye Tiyatrosu’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapan Sümer, 1967’de Asaf Çiğiltepe’nin ölümü sonrasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nu (AST) yönetmeye başlamıştır. 1984-1985 sezonunda, Olcay Poyraz rejisiyle sahnelenen ve tam 12 yıl boyunca 503 kez sahnelenen Hüzzam adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Birinci eşi Tezer Özlü’den 1967’de ayrılan Sümer, 1968’de boşanmış ve İstanbul’a taşınmıştır. 1975’te tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen ile evlenmiş ve bu evlilikten Sinan Sümer adında bir oğlu olmuştur.

Güner Sümer, 41 yaşında 27 Nisan 1977’de Ankara’da kanser hastalığından hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra Adalet Ağaoğlu tarafından hazırlanarak basılan toplu eserleri ve tamamlanmamış bir romanı da bulunmaktadır. Sümer, hem tiyatroya hem de edebiyata önemli katkılarda bulunmuş bir sanatçı olarak anılmaktadır.

Güner Sümer haberleri

Güner Sümer, Güner Sümer biyografisi, Güner Sümer hayatı, Güner Sümer özgeçmişi, Güner Sümer hakkında, Güner Sümer doğum yeri
Güner Sümer fotoğraf, Güner Sümer video, Güner Sümer resim, Güner Sümer kimdir?, Güner Sümer kaç yaşında?, Güner Sümer nereli,
Güner Sümer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!