Günseli Başar Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Ocak.1932

Ölüm tarihi
Günseli Başar kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Model
Günseli Başar doğum yeri: Diyarbakır
Ölüm yeri: İstanbul

Günseli Başar Kimdir?

Günseli Başar, 22 Ocak 1932’de subay olan babasının nedeniyle Diyarbakır’da dünyaya geldi. Babasının görevli olduğu bölgeler arasında değişiklikler olduğu için nüfus kayıtları Erzurum’da yer aldı. Annenin aile kökenleri Rumeli’ye, babanınkiler ise Gürcistan’a dayanıyor. Annesinin ailesinden, İzmir Saat Kulesi’ni inşa eden ve Darülaceze’yi kurmuş olan Halil Rıfat Paşa’nın kardeşi çıkıyor. Başar, Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı.

Arkadaşlarının teşvikiyle 1951’de Cumhuriyet gazetesi tarafından organize edilen bir güzellik yarışmasına katılarak Türkiye birincisi oldu. Bir sonraki yıl, 20 Ağustos 1952’de İtalya’nın Napoli şehrinde gerçekleşen Avrupa Güzellik Yarışması’nda da birinciliği elde etti. Bu birincilik, Türkiye’nin Avrupa Güzellik Yarışmaları’nda kazandığı ilk zafer olarak tarihe geçti.

Güzellik yarışması sonrası dönüş yolculuğunda Türkiye’ye, İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İzmir’e özel bir trenle taşındı ve her durakta gerçek bir kraliçe gibi ağırlanıp ilgi gördü.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin girişimiyle yaptırılan Atatürk ve Gençlik Anıtı için modellik yapan gençler arasındaydı. Yapımı tamamlanan anıt, 19 Mayıs 1955’te düzenlenen bir törenle İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü önündeki yerine yerleştirildi.

1955’te 18 yaş büyük bir iş adamı olan Kutsi Beğdeş ile evlendi, ancak bu evlilik kısa süreli oldu. 1958’de İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile ikinci evliliğini yaptı ve bu evlilikten 1960’ta Aslı Tunca adında bir kızı oldu. Bu evlilik de 1964’te sona erdi.

Günseli Başar, özellikle film ve sahne tekliflerine ilgi göstermedi ancak Hürriyet gazetesinden kabul ettiği bir teklifle gazetecilik kariyerine başladı. Kendi köşesinde “Günseli Oradaydı” başlığı altında yazılar yazdıktan sonra, 1978’de bir trafik kazası sonucu iş hayatını bırakmak zorunda kaldı.

Aile yaşantısını bir daha sürdürmeyen Başar, babasından kalan emekli maaşı ve İstanbul Etiler’deki evinin kirasıyla geçinmiştir. 1995’te Bodrum Turgut Reis’e yerleşen Başar, burada resim yapmaya ve resim sergileri açmaya devam etti.

Alzheimer hastalığına yakalandıktan sonra son yıllarını İstanbul’da kızı Aslı Tunca’nın evinde geçirdi. Günseli Başar, 81 yaşında, 20 Nisan 2013’te İstanbul’da hayatını kaybetti. Kendisi, Bodrum Turgut Reis Akçaalan Mezarlığı’na defnedildi.

Günseli Başar haberleri

Günseli Başar, Günseli Başar biyografisi, Günseli Başar hayatı, Günseli Başar özgeçmişi, Günseli Başar hakkında, Günseli Başar doğum yeri
Günseli Başar fotoğraf, Günseli Başar video, Günseli Başar resim, Günseli Başar kimdir?, Günseli Başar kaç yaşında?, Günseli Başar nereli,
Günseli Başar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!