Güzin Abla Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1922

Ölüm tarihi
Güzin Abla kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Gazeteci, Yazar
Güzin Abla doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Güzin Abla Kimdir?

Fatma Güzin Sayar, daha çok tanındığı ismiyle Güzin Sayar, 1922 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Edebiyatçılar Reşat Nuri Güntekin ve Refik Halit Karay’a dayanan soylu bir aileden gelmektedir. Babasını henüz çok gençken yitirdi. Annesinin adı Mediha Sayar’dı.

Sayar, Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ne gitmek için Harbiye Orduevi’nin karşısındaki evlerinden ayrılırken genç bir subayın kalbini çaldı. Annesinin itirazlarına rağmen, 1938’de 16 yaşında subayla evlendi. Feyza Algan adlı bir kızları oldu ve 1947’de, kızları üç yaşındayken boşandılar.

Güzin Sayar, gazetecilik kariyerine annesinin muhasebe müdürü olduğu Yeni İstanbul Gazetesi’nde çeviri yazılar yazarak 1952 yılında başladı. 1960’larda “Sorun Söyleyelim” adlı köşesiyle Son Havadis gazetesinde insanların sorunlarıyla ilgilenen yazılar yazmaya başladı. Bu dönemden sonra, “Derim Ki” adlı köşesinde Akşam ve Hür Vatan gazetelerinde yazmaya başladı. 1971’de Saklambaç gazetesinde bir dertleşme köşesi olan “Ferde”nin adını “Güzin Abla Dertlerinizle Başbaşa” olarak değiştirdi ve böylece “Güzin Abla” köşesi doğdu.

Sayar, ayrıca Havadis, İstanbul Ekspres, Ekspres, Haber, Günaydın ve Hürriyet gazetelerinde de görev yaptı.

Muhteşem güzellikte ve kültürlü bir kadın olan ‘Güzin Abla’ ne yazık ki, iki kez kullanılarak terk edildi. 35 yaşında, evliliğe olan inancını yitirdi ve hayatını kızına ve mesleğine adadı. Güzin Abla konseptini yaratarak bir nevi okul oluşturdu ve bu başarısız iki evliliğinden doğan deneyimlerini diğer kadınların dertlerine eğildiği süre zarfında paylaştı.

1998’de sağlık sorunları baş görünce, Güzin Abla köşesini kızı Feyza Algan’a devretti.

Sayar’ın yayınlanmış “Siyaset Çarkı” ve “Ihlamurlar Altında” adlı iki kitabı var.

16 Temmuz 2006’da 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Güzin Sayar’ın evlilikleri:
1.- 1938’de 16 yaşında genç bir subayla evlendi. 1947’de boşandılar. Feyza Algan adlı bir kızları var.(1944)
2.- 1952’de Mimar Tayfur Şehbal ile evlendi. Beş yıl sonra 1957’de boşandılar.

Güzin Abla haberleri

Güzin Abla, Güzin Abla biyografisi, Güzin Abla hayatı, Güzin Abla özgeçmişi, Güzin Abla hakkında, Güzin Abla doğum yeri
Güzin Abla fotoğraf, Güzin Abla video, Güzin Abla resim, Güzin Abla kimdir?, Güzin Abla kaç yaşında?, Güzin Abla nereli,
Güzin Abla memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!