Hacer Foggo Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Aralık.1967
Hacer Foggo kaç yaşında: 56
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Gazeteci, Yazar
Hacer Foggo doğum yeri: Zile, Tokat

Hacer Foggo Kimdir?

Tokat’ın Zile ilçesinde öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hacer Foggo, aslen Hacer Yıldırım olarak bilinir. 1967 yılının sonlarına doğru, 4 Aralık’ta doğmuştur. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleştiler. Eğitim hayatını Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin Sosyal Hizmet Bölümünde tamamladı.

1989’da gazetecilik kariyerine adım atan Foggo, özellikle insan kaynakları üzerine yoğunlaştı ve 15 yıl boyunca bu alanda çeşitli dergi ve gazetelerde çalıştı. 2003 yılından itibaren kentsel yoksulluk üzerine araştırmalar yapan Foggo, 1995 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa’da meydana gelen ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan Gazi olaylarının duruşmasına gazetecilerle birlikte tanıklık etti.

Foggo, bir İngiliz eğitmenle evlilik yaptı ve eşinin soyadını alarak adını Hacer Foggo olarak değiştirdi. Bir çocuğu bulunmaktadır.

2006 yılında, Roman vatandaşların kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle yerlerinden edildiği, Sulukule, Küçükbakkalköy ve Kağıthane bölgelerinde aktivist olarak görev aldı.

Özellikle ekonomik sebepler nedeniyle eğiitime devam edemeyen çocukları hedefleyen Çimenev Bilim ve Sanat Merkezi’ni 2016’da kurmuştur. 2020 yılındaki koronavirüs pandemisi döneminde ise ihtiyaç sahibi 3 binden fazla aileye gıda ve tablet yardımı sağlamak adına Derin Yoksulluk Ağı’nı kurmuştur.

Şişli Belediyesi Meclis Üyesi olan Foggo, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak da görev almaktadır. Ancak 27. dönem milletvekilliği seçimlerinde CHP’den aday olan Foggo, listelerde 18. sırayı almasına rağmen seçilememiştir. Bununla birlikte, Foggo, yoksullukla mücadele konusunda devlet ve siyasi partilerle bir dizi toplantı yapmış ve önemli önerilerde bulunmuştur.

Foggo, birçok ödüle layık görülmüştür. 2015’te Ashoka Fellow olarak seçilmiştir. 2021 yılında Wow Dünya Kadınlar Festivali’nde Türkiye’den lider kadınlar arasında yer almıştır. 2022 yılında ise SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği tarafından “SES Yılın Kadınları 2021” ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 29. ÇGD Uğur Mumcu Dayanışma Ödülü’ne layık görülmüştür.

28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde CHP’den aday olan Foggo, yine listelerde 8. sırayı almasına rağmen seçilememiştir.

Kitapları arasında 2002 yılında yayınlanan “Nesturiler: 1843-1846 Nesturi Katliamı” yer almaktadır. Foggo, politik çizgisini Cumhuriyet Halk Partisi ile belirlemiş bir isimdir.

Hacer Foggo haberleri

Hacer Foggo, Hacer Foggo biyografisi, Hacer Foggo hayatı, Hacer Foggo özgeçmişi, Hacer Foggo hakkında, Hacer Foggo doğum yeri
Hacer Foggo fotoğraf, Hacer Foggo video, Hacer Foggo resim, Hacer Foggo kimdir?, Hacer Foggo kaç yaşında?, Hacer Foggo nereli,
Hacer Foggo memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!