Halid Ziya Uşaklıgil Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1867

Ölüm tarihi
Halid Ziya Uşaklıgil kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Halid Ziya Uşaklıgil doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir?

1867 yılında İstanbul’da Uşaklızade ailesine doğan Halid Ziya Uşaklıgil, Osmanlı Bankası ve Darülfünun gibi yerlerde hizmet ettikten sonra memuriyet yaşamını sonlandırıp, hayatını edebiyata adamış bir yazardır. İlk olarak babası Hacı Halil Efendi’nin yanında İstanbul ve İzmir’deki okullarda öğrenim görmüş, daha sonra ise Batı Edebiyatı öğretmeni olarak Darülfünun’da görev yapmıştır. Bu mesleğini bıraktıktan sonra eleştirmenlikten yazarlığa geçmiş ve gazetelerde edebi yazılar yayınlamaya başlamıştır.

Türkiye’de Batı tarzı bir romanın ilk örneklerini yazmış olan Uşaklıgil, bu tüz romanlarıyla Fransız Romantizmi akımının etkisini göstermiştir. Özellikle İstanbul’u konu alan hikayeleri ve Anadolu kültüründen esinlenen hikayeleri ile tanınmıştır.

Ünlü eseri “Kırık Hayatlar”, Osmanlı Devleti tarafından sansürlendi ve sadece 1923’teki Cumhuriyet’ten sonra yayımlanabildi. Başka bir eseri olan “Aşk-ı Memnu”, iki farklı dönemde televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır.

Uşaklıgil’in diğer değerli eserleri arasında “Nemide”, “Bir Ölünün Defteri”, “Ferdi ve Şürekası”, “Sefile”, “Mai ve Siyah”, “Kırık Hayatlar”, “Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası”, “Bir Muhtıranın Son Yaprakları”, “Nakıl”, “Bu Muydu”, “Heyhat” ve “Küçük Fıkralar” gibi roman ve hikayeleri, “Firuzan”, “Kabus” ve “Fare” gibi oyunları ve “Kırk Yıl”, “Bir Acı Hikaye”, “Saray ve Ötesi”, “Almanya Mektupları” ve “Alman Hayatı” gibi hatıra ve gezi yazıları yer almaktadır.

Halid Ziya Uşaklıgil haberleri

Halid Ziya Uşaklıgil, Halid Ziya Uşaklıgil biyografisi, Halid Ziya Uşaklıgil hayatı, Halid Ziya Uşaklıgil özgeçmişi, Halid Ziya Uşaklıgil hakkında, Halid Ziya Uşaklıgil doğum yeri
Halid Ziya Uşaklıgil fotoğraf, Halid Ziya Uşaklıgil video, Halid Ziya Uşaklıgil resim, Halid Ziya Uşaklıgil kimdir?, Halid Ziya Uşaklıgil kaç yaşında?, Halid Ziya Uşaklıgil nereli,
Halid Ziya Uşaklıgil memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!