Hamdullah Suphi Tanrıöver Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1885

Ölüm tarihi
Hamdullah Suphi Tanrıöver kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Milletvekili, Bakan
Hamdullah Suphi Tanrıöver doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Hamdullah Suphi Tanrıöver Kimdir?

Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1885 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Abdüllatif Suphi Paşa, Maarif Nazırları’ndan olup, annesi ismi Ülfet Hanım olan Tanrıöver, çocukluk eğitimini Kısıklı, Altunizade ve Numune-i Terakki mekteplerinde tamamladı. Öğrenim hayatı boyunca başarılı olan Tanrıöver, Abdülhamit II tarafından parasız ve yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde okuma fırsatı buldu. Ancak 1904 yılında mezun olmaya devam etmeden okuldan ayrıldı ve Türkçe Bölümü ehliyetnamesi aldı.

Hayatının ilk profesyonel adımını 1905’te Reji İdaresi’nde tercüme servisinde başladı. Ayasofya Rüşdiyesi’nde konuşma ve Fransızca dersleri verdi, Darülmuallimin’de edebiyat dersleri verdi ve Darülfünun’da Türk-İslam Sanatı dersleri verdi. İlerleyen yıllarda Profesör oldu.

İlk edebi adımlarını 1909’da Fecr-i Ati grubuna katılarak attı. 1911’e gelindiğinde ise Genç Kalemler dergisini destekledi. Yine 1912’de Türk Ocağı’na katıldı ve ertesi yıl başkanı oldu. Bu görevi sırasında Türkçülük ve milliyetçilik konularında önemli çalışmalarda bulundu.

1920’de, 35 yaşındayken Antalya milletvekili oldu ve daha sonra Matbuat ve İstihbarat Umum Müdürlüğü görevine getirildi. İstiklal Marşımız’ın kabulünü sağlayan kişi oldu ve Meclis’te ilk okuyan kişi oldu. Daha sonra, 1923’te İstanbul milletvekili seçildi, 1927, 1944, 1946 ve 1954’te tekrar milletvekili oldu. 1957’de ise seçimi kaybetti ve politikadan çekildi.

Hamdullah Suphi Tanrıöver’in Türkçe’ye eklediği “Günaydın” ve “Tünaydın” kelimeleri sayesinde Türkçemize büyük katkılar sağladı.

14 Aralık 1920 – 20 Kasım 1921 tarihleri ve 3 Mart 1925 – 19 Aralık 1925 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanı oldu, daha sonra 1931’de Bükreş Büyükelçisi oldu ve bu görevi 1944 yılında emekli olana kadar sürdürdü.

Hamdullah Suphi Tanrıöver, Ayşe Saide Hanım ile evliydi. 10 Haziran 1966 tarihinde 81 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetti.

Hamdullah Suphi Tanrıöver haberleri

Hamdullah Suphi Tanrıöver, Hamdullah Suphi Tanrıöver biyografisi, Hamdullah Suphi Tanrıöver hayatı, Hamdullah Suphi Tanrıöver özgeçmişi, Hamdullah Suphi Tanrıöver hakkında, Hamdullah Suphi Tanrıöver doğum yeri
Hamdullah Suphi Tanrıöver fotoğraf, Hamdullah Suphi Tanrıöver video, Hamdullah Suphi Tanrıöver resim, Hamdullah Suphi Tanrıöver kimdir?, Hamdullah Suphi Tanrıöver kaç yaşında?, Hamdullah Suphi Tanrıöver nereli,
Hamdullah Suphi Tanrıöver memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!