Harry Belafonte Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Mart.1927

Ölüm tarihi
Harry Belafonte kaç yaşında öldü: 96
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen, Sinema Oyuncusu
Harry Belafonte doğum yeri: Harlem, New York, ABD.
Ölüm yeri: Upper West Side, New York, ABD

Harry Belafonte Kimdir?

Ünlü “Beetlejuice” filminin popüler parçası “Banana Boat Song (Day O)”nun sözlerini seslendiren Harry Belafonte, 1 Mart 1927’de New York, Harlem’de Latin Amerika kökenli bir ailede dünyaya geldi. Tam adı Harold George Belafonte, Jr olan Belafonte aslında Jamaika asıllıdır ve doğumundan sonra ilk sekiz yılını Jamaika’da geçirdi. Daha sonra eğitimi için Amerika’ya döndü ve burada George Washington Lisesi’ne gitti. Ancak oradaki öğrenimini bırakarak Amerikan donanmasında gönüllü asker oldu.

Askerlik sonrası hedefini belirleyen Belafonte, Broadway’e yöneldi ve oyunculuk dersleri almaya başladı. Kariyeri boyunca birçok farklı filmde rol aldı. Aynı zamanda bir kulüp şarkıcısı olarak New York’ta müzik kariyerini yürüttü. İlk zamanlarında pop müzik üzerine yoğunlaşan Belafonte, daha sonra halka açık yerlerde caz ve calypso müziği yapmaya devam etti. 1953’ten sonra da calypso müziği ile ünü arttı.

1972’de “Buck and the Preacher” filminde Sidney Poitier ile birlikte başrol oynadı. Ayrıca 1974 yapımı “Uptown Saturday Night” filminde Sidney Poitier ve Bill Cosby ile birlikte rol aldı.

1987’den itibaren UNICEF’in İyi Niyet Elçisi olmuştur. Ayrıca Tim Burton yönetmenliğindeki fantastik komedi filmi “Beetlejuice”da önemli rollerde oynayan Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton, Winona Ryder, Jeffrey Jones ve Catherine O’Hara ile birlikte “Banana Boat Song (Day O)” parçasını seslendirdi.

1995’te “White Man’s Burden (Beyaz Öfke)” filminde John Travolta ile başrol oynadı. 1950’ler ve 60’larda Martin Luther King, Jr.’ın liderlik ettiği İnsan Hakları hareketine aktif olarak katıldı.

Belafonte’nin ilk evliliği 1948’de Marguerite Byrd ile oldu. Ancak bu evlilik 1957’de sona erdi. Bu evlilikten Adrienne ve Shari adında iki kızı oldu. Aynı yıl eski bir dansçı olan Julie Robinson ile evlendi ve David ve Gina adında iki çocuğu oldu. 2008’de fotoğrafçı Pamela Frank ile evlendi.

Her ne kadar yaşı ilerlemiş olsa da Belafonte’nin sanatsal ve sosyal çalışmaları hala devam ediyordu. Ancak 96 yaşında, 25 Nisan 2023’te New York, Upper West Side’deki evinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Belafonte’nin birçok albümü ve filme olan katkıları, kalıcı mirasının bir parçasıdır ve onun sanatı hala geniş çapta etkili olmaya devam etmektedir.

Harry Belafonte haberleri

Harry Belafonte, Harry Belafonte biyografisi, Harry Belafonte hayatı, Harry Belafonte özgeçmişi, Harry Belafonte hakkında, Harry Belafonte doğum yeri
Harry Belafonte fotoğraf, Harry Belafonte video, Harry Belafonte resim, Harry Belafonte kimdir?, Harry Belafonte kaç yaşında?, Harry Belafonte nereli,
Harry Belafonte memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!