Harun Kolçak Biyografisi

Doğum tarihi: 15.Temmuz.1955

Ölüm tarihi
Harun Kolçak kaç yaşında öldü: 62
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen, Pop Şarkıcısı
Harun Kolçak doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Harun Kolçak Kimdir?

Harun Kolçak adındaki Türk pop müzik sanatçısı, ünlü bir sinema sanatçısının oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Eşref Kolçak’ın oğlu olan Harun ve Özcan Kolçak’ın ilk yavrusu oldukça küçük yaşlarda müziğe yönelik bir ilgiye sahip oldu. Harun Kolçak, Saint Benoit Fransız Lisesi’ndeki eğitimi sırasında bas gitar çalmayı öğrendi.

Müziğe Erkin Koray ile birlikte çalışmaya başlayarak profesyonel anlamda adım atan Kolçak, Ferdi Özbeğen ve Zülfü Livaneli gibi isimlerin stüdyo kayıtlarında bas gitarist olarak görev yaptı. Daha sonra arkadaşlarıyla bir müzik grubu kurarak Galata Kulesi’nde sahne almaya başladı. 1978’de, askerlik dönüşü caz müziğe merak saran sanatçı, Nükhet Duru ve Rıza Silahlıpoda liderliğindeki Ritm 68 Orkestrası’na katıldı. Bu dönemde, Aydın Esen, Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi pek çok ünlünün yanı sıra Onno Tunç Orkestrası’na dahil olan Harun Kolçak, deneyimini artırdı.

1991’de, Onno Tunç ile birlikte yayınladığı “Gir Kanıma” albümü Harun Kolçak’ın müzik kariyerinde sıçrama yaptı. Onno Tunç’un vefatının ardından İskender Paydaş ile çalışan sanatçı, En Büyük Aşk, Derman Olayım ve İnsan Gülerken Ağlar gibi birçok şarkıda Paydaş ile işbirliği yaptı. Ardından 1995’te “Yanımda Kal” adlı üçüncü albümünü yayınladı. Harun Kolçak’ın içinden çıkan on şarkıya ek olarak İskender Paydaş’ın düzenlediği, Adnan Ergil’in imzasını taşıyan iki şarkı bu albümde yer aldı.

Harun Kolçak, pek çok ulusal ödüle ek olarak yurtdışındaki başarısıyla da tanınır hale geldi. 1996 yılında Litvanya’da düzenlenen Müzikos Festivalis Nerinos Vasara 96’da Türkiye’yi temsil eden sanatçı, En İyi İkinci Şarkıcı ödülünü kazandı. Sanatçı 2006 yılında “Müzisyen” adlı albümüyle müziğe dikkat çekici bir dönüş yaptı.

Harun Kolçak, vejeteryanlık, hayvan sevgisi ve doğa tutkusuyla bilinir. Duyarsız insanları duyarlı kılmayı hedefleyen Kolçak, çeşitli faaliyetlerde aktif olarak yer alır. Aynı zamanda Kolçak, meditasyon, parapsikoloji ve Zen Budizmi’ne ilgisini sürdürmektedir.

2013 yılında “Harun Kolçak ve Rock Off” adlı grup kuruldu.

2014 yılında prostat kanserinden ameliyat olan sanatçının hastalığı 22 Haziran 2016’da tekrar nüksetti ve yeniden bir cerrahi prosedür uygulandı. Prostat kanseriyle savaşan Harun Kolçak, 19 Temmuz 2017’de 62 yaşında İstanbul’daki Maslak Acıbadem hastanesinde hayatını kaybetti.

Sanatçı, çeşitli uzun metraj ve dizi yapımlarında da boy göstermiştir. Ayrıca müzik kariyeri boyunca yedi albüm ve iki single kaydetmiştir.”

Harun Kolçak haberleri

Harun Kolçak, Harun Kolçak biyografisi, Harun Kolçak hayatı, Harun Kolçak özgeçmişi, Harun Kolçak hakkında, Harun Kolçak doğum yeri
Harun Kolçak fotoğraf, Harun Kolçak video, Harun Kolçak resim, Harun Kolçak kimdir?, Harun Kolçak kaç yaşında?, Harun Kolçak nereli,
Harun Kolçak memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!