Hayreddin Karaman Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1934
Hayreddin Karaman kaç yaşında: 89
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Hayreddin Karaman doğum yeri: Çorum

Hayreddin Karaman Kimdir?

Hayreddin Karaman, 1934’te Çorum’da, Erzurum kökenli bir aileye dünyaya gelmiştir. Nurettin Bey adındaki demirci babası ve Ahıska Türkü annesi Nurten Hanım’ın çocuğudur. İlk eğitimini Çorum Cumhuriyet İlkokulu’nda almış, ancak daha sonra kısa bir süre için eğitimine ara vermiştir. Bu süre zarfında bir demirci tezgahında çıraklık yapmış ve Ankara’da işportacılık yapmıştır. Anneannesi tarafından okunan Kuran’dan etkilenmiş, Kuran kursuna katılmıştır.

İlâhiyatçı Karaman, 1952’de başladığı Konya İmam Hatip Okulu’nu 1959’da tamamlamış ve ardından yeni kurulan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde eğitimine devam etmiştir. 1963’te bu enstitüden mezun olan Karaman, İstanbul Fatih İmam Hatip Okulu’nda iki yıl ders vermiştir. Bu görevinin ardından İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne fıkıh asistanı olarak atanmış ve 1965’te askerliğini Sarıkamış’ta tamamlamıştır.

1971’de “Başlangıçtan Dördüncü Asra Kadar İslam Hukukunda İctihad” başlıklı teziyle öğretim kadrosuna katıldı. Aynı yılın sonlarında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’ne tayin oldu. 1975’te yeniden İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne döndü ve 1980’de okulun İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmesi ile birlikte doktor, doçent ve 1991’de profesör unvanlarını aldı.

Hayreddin Karaman, 1976-1980 yılları arasında yayınlanan Nesil dergisini çıkartanlar arasında yer aldı. Kariyeri boyunca iç ve dış konferanslarda, seminerlerde, panellerde, hutbelarda, kurslarda ve medya programlarında yer aldı.

Sürekli yazdığı dergiler arasında “İslam’ın İlk Emri Oku”, “Nesil”, “İzlenim”, “Gerçek Hayat”, “Eğitim Bilim” bulunur.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam Hukuku Anabilim dalı başkanlığı, Fakülte Kurulu üyeliği yaparken 2001 yılında emekli oldu. Aynı yıl Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) meclis üyesi ve danışman olarak göreve başladı.

Daha sonra 2001-2004 yılları arasında Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesinde (Hollanda) misafir öğretim üyeliği yaptı.

Hayreddin Karaman, Arapça, Farsça ve okuduğunu anlayacak kadar Fransızca biliyor ve Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor.

Hayreddin Karaman, hayatını Emine Hanım ile paylaşıyor ve Latife, Lütfullah, İhsan adlarında üç çocuğu var.

Hayreddin Karaman, 3 Nisan 2013’te Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan 63 kişilik bilge insanlar listesinin Marmara Bölgesi Temsilcisi olmuştur.

Karaman’ın kitapları şunlardır:
Heyet halinde yayınlananlar: Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali, İlmihal, Kur’an Yolu
Tek başına yazdıkları: Mukayeseli İslam Hukuku (3 cilt), İslam Hukuk Tarihi, İslam Hukukunda İctihad, İslam’ın Işığında Günün Meseleleri (3 cilt), Günlük Hayatımızda Helaller Haramlar, İslam’da İşçi-İşveren Münasebetleri, Ana hatlarıyla İslam Hukuku (3 cilt), Türkiye ve İslam, İslam’da Kadın ve Aile (Kadın ve Aile İlmihali), İslamlaşma ve Önündeki Engeller, İmam-Hatip Şuuru, İnsan Hakları, Gerçek İslam’da Birlik, Laik Düzende Dini Yaşamak (Dört cilt), Türkiye ve İslam, Diyalog, Her Şeye Rağmen (Röportajlar), Hayatımızdaki İslam (3 cilt), Dert Söyletir (Şiirler), Bir Varmış Bir Yokmuş (Hayatım ve Hatıralar, 3 cilt), Müslümanın Hayat Bilgisi, İş ve Ticaret İlmihali, Kur’an’daki Peygamber, Karaman ile Gündem

Hayreddin Karaman haberleri

Hayreddin Karaman, Hayreddin Karaman biyografisi, Hayreddin Karaman hayatı, Hayreddin Karaman özgeçmişi, Hayreddin Karaman hakkında, Hayreddin Karaman doğum yeri
Hayreddin Karaman fotoğraf, Hayreddin Karaman video, Hayreddin Karaman resim, Hayreddin Karaman kimdir?, Hayreddin Karaman kaç yaşında?, Hayreddin Karaman nereli,
Hayreddin Karaman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!