Hayrettin Karaman Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1934
Hayrettin Karaman kaç yaşında: 89
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Din Adamı, Yazar
Hayrettin Karaman doğum yeri: Çorum

Hayrettin Karaman Kimdir?

1934 Çorum doğumlu Hayrettin Karaman, ilkokul çağında eğitimini terk eder ve Kırıkkale’ye kaçar. Ailesinin hayalindeki gelecek Hayrettin’in istekleriyle örtüşmediği için onlardan kaçan Karaman, çıraklık ve işportacılık gibi işlerle meşgul olmuştur. Askerlik hizmetini tamamlamanın ardından, eğitime dönme kararı alır ve Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki eğitimini 1959’da tamamlar. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde önce fıkıh asistanı olarak çalışır ve 1971’de fıkıh öğretmenliği görevine başlar.

Yüksek İslam Enstitüsü’nde çalışmanın yanı sıra, çeşitli akademik unvanları alır ve bir dizi dergi ve programda yer alarak 50 yıldan fazla bir süredir bilim ve eğitim sektöründe faaliyet gösterir. Aydınlar Ocağı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu gibi kuruluşlarda aktif rol oynayan Karaman’ın bilimsel çalışmaları Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi gibi birçok kuruluşta tanınmıştır.

2001 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik kariyerini sonlandıran Hanefi, Hollanda’da Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Hayrettin Karaman’ın bilimsel çalışmaları ve yazıları birçok dergide, site ve gazetede yayınlanmıştır ve Türkiye Finans ve Vakıf Katılım bankalarına danışma hizmetleri sunmuştur.

2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı İlim ve Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen Karaman, geniş bir okuyucu kitlesine kitapları ve çevirileriyle ulaşmıştır. Ancak bazı kontroversiyel düşünceleri ve içeriklerinden dolayı çeşitli eleştirilere maruz kalmıştır.

Hayrettin Karaman haberleri

Hayrettin Karaman, Hayrettin Karaman biyografisi, Hayrettin Karaman hayatı, Hayrettin Karaman özgeçmişi, Hayrettin Karaman hakkında, Hayrettin Karaman doğum yeri
Hayrettin Karaman fotoğraf, Hayrettin Karaman video, Hayrettin Karaman resim, Hayrettin Karaman kimdir?, Hayrettin Karaman kaç yaşında?, Hayrettin Karaman nereli,
Hayrettin Karaman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!