Henry Miller Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Aralık.1891

Ölüm tarihi
Henry Miller kaç yaşında öldü: 89
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
Henry Miller doğum yeri: Yorkville, New York, ABD
Ölüm yeri: Pacific Palisades, Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Henry Miller Kimdir?

Henry Miller, döneminin edebiyat kurallarını yıkarak roman, otobiyografi, felsefe ve mistik elementlerle kendine özgü bir tarz ortaya koymuştur. Kendi yaşamından esinlenerek oluşturduğu olayları yeniden ele alarak yazılarını kaleme almıştır.

26 Aralık 1891’de Yorkville, New York, ABD’de Alman göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Miller, tam adının Henry Valentine Miller olduğunu öğreniyoruz. Ebeveynleri Alman kökenli terzi Heinrich Miller ve Louise Marie Neiting’dir. Çocukluk ve gençlik yıllarını Brooklyn’de geçirirken, başarılı bir şekilde ilkokul ve ortaokul öğrenimini tamamladı. Ancak City College of New York’ta sadece bir yarıyıl geçirebildi. Hayatının bir döneminde Amerikan Sosyalist Partisi’nde aktif rol oynadı ve gençliği boyunca çeşitli işlerde bulundu.

Miller, 1917 yılında Beatrice Sylvas Wickens ile evlilik yapar. Bu evlilikten 1919’da bir kız çocukları olur. Miller, hayatının bu dönemlerinde bulaşıkçı, liman işçisi, barmen ve gazeteci gibi çeşitli mesleklere yönelmiştir. 1920 – 1924 yılları arasında Amerikan posta şirketi Western Union’da görev alırken ayda 240 dolar maaş alıyordu.

1922’de, ilk romanı “Clipped Wings”i yazdı ancak kitap yayımlanmadı. 1923 yılında June Mansfield adıyla dans eden bir kadın olan June Edith Smith ile tanıştı ve bu kadına aşık oldu. 1 Haziran 1924’te eşinden boşandı ve Smith ile evlendi. Bu evlilikten bir süre sonra hiçbir işte çalışmayıp tamamen yazılarına odaklandı.

1927’de ikinci eşi June Edith Smith ile 9 ayını Paris’te geçirirken eşi, lezbiyen sevgilisi Jean Kronski ile birlikte Avrupa’ya kaçar. Kendisini yalnız bırakan Miller, 1930 yılında yeniden Paris’e gider ve yerleşir. 1930-1938 yılları arasında Paris’te bohem hayatı yaşar ve edebiyat ve sanat çevresinde aktif rol alır. II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla yeni bir hayat arayışına girer ve bu süre zarfında maddi olarak zor zamanlar geçirir. Ancak 1931’in sonlarında arkadaşı Alfred Perlés sayesinde Chicago Tribune’un Paris bölümünde bir iş bulur.

1934 yılında, sevgilisı Anais Nin’in desteğiyle ilk kitabı olan Tropic of Cancer’ı (Yengeç Dönencesi) yayımlar. Ardından Black Spring (Kara İlkbahar) (1936) ve Tropic of Capricorn (Oğlak Dönencesi) (1939) kitaplarını yazar. Ancak eserleri ABD’de müstehcen kabul edildiği için yasaklanır. Ancak yasak olmasına rağmen, elden ele dağıtılan kitapları Miller’a belli bir ün kazandırır.

1939’da Miller, Yunanistan’a gider ve bu geziden The Colossus of Maroussi (“Maroussi Heykeli”) kitap ortaya çıkar. 1940 yılında ABD’ye dönen Miller, Kaliforniya’daki Big Sur’a yerleşir. Burada ABD’nin kültürel değerlerine ve ahlâkî tutumuna meydan okuyan çalışmalarına devam eder. Ömrünün son yıllarını ise Los Angeles’de Pacific Palisades’de geçirir.

Yengeç Dönencesi’nin 1961’de ABD’de yayınlanması nedeniyle bir müstehcenlik davası açılır. Ancak 1964’te ABD Yüksek Mahkemesi kitabın bir edebiyat çalışması olduğunu belirtir. Bu dava, cinsel devrimin önemli noktalarından biri olarak kabul edilir. Savunma avukatı Elmer Gertz ve Miller, bu davanın ardından yakın arkadaş olurlar.

Kitaplarında cinsellik öğesini merkezine alan Miller, bu eleştirel durumun, bireysel özgürlüğün bir sembolü olduğunu belirtir. Özellikle Beat Kuşağı gençliği ve bu kuşağın yazarları üzerinde büyük etkisi olmuştur. Aynı zamanda resim yapmayı eğlenceli bir aktivite olarak gören Miller, 1965’ten sonra resim yapmaya daha çok zaman ayrıp birçok ülkede sergiler açmıştır. Profosyonel bir yazar olmasının yanı sıra Miller aynı zamanda bir ressam ve amatör bir piyanisttir.

Hayatı boyunca 5 kez evlenen Miller’ın bu evliliklerinden çocukları da olmuştur. İlk evliliği 1917’de Beatrice Sylvas Wickens ile olup, bu evlilikten Barbara (d.1919) adlı bir kızları olur. İkinci evliliğini 1 Haziran 1924’te June Edith Smith ile yapar ve bu evlilik 1934’te son bulur. Üçüncü evliliği 18 Aralık 1944’te Janina Martha Lepska ile olup, 1952’de boşanırlar ve bu evlilikten iki çocukları olur. Dördüncü evliliği Aralık 1953’te Eve McClure ile olup, 1962’de boşanırlar. Son evliliğini ise 10 Eylül 1967’de Japon Hoki Tokuda ile yapar, bu evlilik 18 Ağustos 1977’de son bulur.

Miller’ın hayatının sonuna doğru bir dönemde Hoki Tokuda ve Miller arasında aşk yeniden alevlenir ve bu aşk, aşk mektupları ile devam eder.

Miller, 7 Haziran 1980 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya, ABD’de 89 yaşında hayatını kaybeder.

Eserleri arasında
1922 – Clipped Wings
1934 – Tropic of Cancer (Yengeç Dönencesi)
1936 – Black Spring (Kara İlkbahar)
1939 – Tropic of Capricorn (Oğlak Dönencesi)
1941 – The Colossus of Maroussi (Maroussi Heykeli)
1948 – The Smile at the Foot of the Ladder (Merdivenin Dibindeki Gülümseyiş)
1949 – Sexus
1953 – Plexus
1960 – Nexus
1960 – To Paint is to Love Again (Resim Yapmak Yeniden Sevmektir)
1965 – Letters to Anais Nin (Ânais Nin’e Mektuplar)
1992 – Cennette Bir Şeytan
1997 – Çılgın Üçlü
1999 – Hatırlamayı Hatırlamak
1992 – Clichy’de Sakin Günler
1994 – Rimbaud ya da Büyük İsyan
2000 – Aşk Mektupları. ( Letters From Henry Miller To Hoki Tokuda Miller)
2002 – Big Sur ve Hieronymus Bosch’un Portakalları
2010 – Insomnıa (Uykusuzluk) gibi önemli eserler bulunmaktadır.

Henry Miller haberleri

Henry Miller, Henry Miller biyografisi, Henry Miller hayatı, Henry Miller özgeçmişi, Henry Miller hakkında, Henry Miller doğum yeri
Henry Miller fotoğraf, Henry Miller video, Henry Miller resim, Henry Miller kimdir?, Henry Miller kaç yaşında?, Henry Miller nereli,
Henry Miller memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!