Hermann Hesse Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Temmuz.1877

Ölüm tarihi
Hermann Hesse kaç yaşında öldü: 85
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar
Hermann Hesse doğum yeri: Calw, Württemberg, Almanya
Ölüm yeri: Montagnola, İsviçre

Hermann Hesse Kimdir?

Alman yazar Hermann Hesse, 20. yüzyılın en etkileyici edebi figürlerinden biridir. Hesse, kendini toplumun normlarından arındırıp gerçek benliğini bulma çabasını ve insanların kendi hayatlarının kurtarıcısı olmalarını işaret ederek, eserlerinde Doğu’nun mistik unsurlarını yüceltmiştir. Özellikle Budizm konusundaki derin ilgisi dolayısıyla tanınan Hesse, 1960’larda ABD’de Budizm ve Zen Budizm’in yükselişinde büyük popülerlik kazanmıştır. Romanlar, öyküler, denemeler, şiirler, politik yazılar ve kültürel eleştirileri ile dünya çapında 100 milyondan fazla okuyucuya ulaşmış ve 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Savaşı karşı çıkan bir hümanist olan Hesse’nin dikkat çeken eserleri arasında “Knulp”, “Demian”, “Siddhartha” ve “Steppenwolf” bulunmaktadır.

Hesse, 2 Temmuz 1877’de Almanya’nın Calw kentinde dünyaya gelmiştir. Babası Johannes Hesse 1847 Estonya doğumluydı ve annesi Marie Gundert, 1842’de doğmuştu; her ikisi de Basel Mission adlı Hıristiyan kuruluşun üyeleriydiler. 1880’de ailesi ile birlikte altı yıl boyunca İsviçre’nin Basel kentine taşındılar, sonrasında ise Calw’a geri döndüler.

Hesse, Göppingen’deki Latin Okulu’na devam ettikten sonra 1891’de Evangelical Theological Seminary’e katılmıştır, ancak bir yıl sonra isyancı ruhu nedeniyle okuldan ayrılmıştır. Hesse, ebeveynleriyle çatışmalar yaşamış ve intihara teşebbüs etmiştir; bu durum üzerine Bad Boll’daki bir enstitüye yatırılmış, burada da Carl Jung’un öğrencisi Lang tarafından tedavi edilmiştir. Bu deneyim Hesse’nin psikolojiye ve Jung’a olan ilgisini artırmıştır.

1892’nin sonunda, Cannstatt’daki bir Gymnasium’a başvurarak eğitimine devam etme kararı alır. Ancak eğitim sisteminin sınırlamaları ve babasının dini baskıları Hesse’yi rahatsız eder. Kitapçılık yapmaya başlar, üç günlük bir stajın ardından 1894 yazında 14 ay boyunca çalışacağı bir fabrikada işe girer. Hesse, işin mekanik doğasından dolayı sıkılıyor ve içsel çıkış yolları arıyordu. 1895’teki ilk şiiri olan “Madonna”‘nın yayınlanmasının ardından, ilhamını Clemens Brentano, Joseph Freiherr von Eichendorff, Friedrich Holderlin ve Novalis gibi Alman romantiklerinden alan Hesse, 1898’de “Romantic Songs” ve 1899’da “One Hour After Midnight” adlı kitaplarını yayınlamıştır.

1901’de İtalya’ya seyahat eden Hesse’nin şiirleri ve yazıları gazetelerde yer almış, geniş çapta ilgi görmüştür. Pier Camenzind adlı kitabını okuduktan sonra yayıncı Samuel Fischer, Hesse’nin çalışmalarına büyük önem vermiştir ve Hesse artık tamamen kitap yazmaya odaklanabilecek, bağımsız bir yazar olma imkanına sahip olmuştur.

Hesse’nin Budizm’e olan ilgisi artıyor ve Arthur Schopenhauer’le birlikte en çok ilgi çeken yazarlardan biri oluyor. Hesse daha sonra Sri Lanka ve Endonezya’ya seyahat etmiştir. Bu seyahatler onun dini ve ruhani bakış açılarını derinden etkilemiştir. Hesse’nin ilk büyük romanı Peter Camenzind, 1904’te yayınlanmıştır. Hesse, 1946’da The Glass Bead Game için Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Hermann Hesse, 9 Ağustos 1962’de ölmüştür ve Montagnola’daki San Abbondio mezarlığına gömülmüştür.

Hermann Hesse haberleri

Hermann Hesse, Hermann Hesse biyografisi, Hermann Hesse hayatı, Hermann Hesse özgeçmişi, Hermann Hesse hakkında, Hermann Hesse doğum yeri
Hermann Hesse fotoğraf, Hermann Hesse video, Hermann Hesse resim, Hermann Hesse kimdir?, Hermann Hesse kaç yaşında?, Hermann Hesse nereli,
Hermann Hesse memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!