Hikmet Şimşek Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1924

Ölüm tarihi
Hikmet Şimşek kaç yaşında öldü: 77
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen,
Hikmet Şimşek doğum yeri: Pervari ilçesi, Siirt
Ölüm yeri: Ankara

Hikmet Şimşek Kimdir?

1924 yılında Siirt’in Pervari ilçesinin bağrında dünyaya gözlerini açan Hikmet Şimşek, babası profesyonel bir asker olduğu için Anadolu’da, özellikle Konya ve çevresinde büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren müziğe olan tutkusu onu Konya Askeri Ortaokulu’nda nota okumayı öğrenmeye ve teorik müzik bilgisini genişletmeye yöneltti. Maltepe Askeri Lisesi’ne ulaştığında, okul bandosunda çalacak bir müzik aleti öğrenmesi için izin aldı. Harp Okulu’nda eğitim içinde bulunduğu sırada yaşadığı ciddi bir rahatsızlık sonucunda askeri kliniğe yatırılan Şimşek, burada radyodan dinlediği geniş kapsamlı klasik müzik programları üzerine müziği bir kariyer olarak benimsemeye karar verdi ve keman çalmayı öğrendi.

Müziğe olan sevgisi onu askeri eğitimini 1946’da bırakmaya ve Ankara Devlet Konservatuvarı’na başvurarak müziksel yolculuğuna devam etmeye yönlendirdi. Müzik eğitimini Hasan Ferit Alnar ve Alman besteci Eduard Zuckmayer ile birlikte gerçekleştirdi ve 1953’te mezun oldu. Bu dönemin ardından Ankara Devlet Konservatuvarı’nda armoni ve solfej derslerine eğitmen olarak atandı.

1955’te Konservatuvar orkestrası ve korosunun yönetimini üstlenerek şeflik kariyerine giriş yaptı. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile gerçekleştirdiği başarılı sunumlar 1956’da yurtdışına eğitim almak gibi bir fırsatı elde etmesine yol açtı. Yurda döndüğünde 25 yıl boyunca CSO şefi ve Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmen olarak görev yaptı.

Miladi klasik müziğin yayılmasını öncülük etti. Yurtdışında gerçekleştirdiği konserlerin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanıtımını başarıyla gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye’deki ilk müzik festivallerini organize ederek, Ankara Radyosu Oda Orkestrası ve Çoksesli Korosu ile Televizyon Müzik Bölümü’nün kuruluş süreçlerine önemli hizmetler sağladı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Senfoni Orkestrası’nın kurulmasında öncü rol oynadı.

1995 yılında Nihal Ersöz ile evlendi ve 2001 yılında 77 yaşında hayatını kaybetti. Aslen tıp fakültesine bedenini bağışlamıştır.

Hikmet Şimşek haberleri

Hikmet Şimşek, Hikmet Şimşek biyografisi, Hikmet Şimşek hayatı, Hikmet Şimşek özgeçmişi, Hikmet Şimşek hakkında, Hikmet Şimşek doğum yeri
Hikmet Şimşek fotoğraf, Hikmet Şimşek video, Hikmet Şimşek resim, Hikmet Şimşek kimdir?, Hikmet Şimşek kaç yaşında?, Hikmet Şimşek nereli,
Hikmet Şimşek memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!