Hurşid Yenigün Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Mart.1951
Hurşid Yenigün kaç yaşında: 72
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Şarkıcı, Müzisyen
Hurşid Yenigün doğum yeri: Ankara

Hurşid Yenigün Kimdir?

Hurşid Yenigün, 29 Mart 1951 tarihinde Ankara’da doğdu ve ailesi müzik ile iç içe bir yaşam sürdürdü. Babası Hayri Yenigün, Türk Sanat Müziği korosu kurucularından biri olup, mandolin ve keman çalma yeteneği ile bilinirdi.

Hurşid Yenigün’ün müzikal serüveni ilk defa ilkokula başladığı zamanlar mandolinle tanışmasıyla başladı. Daha sonra popülerliği artan gitar çalmaya başladı ve lise döneminde “Aristokrat 4” adlı müzik topluluğuyla performans vermeye başladı. Profesyonellik kariyerinin ilk adımlarını da bu dönemlerde atmaya başlayan Yenigün, Ankara’da Playboy ve Süreyya gece kulüplerinde Şanar Yurdatapan ile birlikte sahne aldı.

Yenigün, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda bir süre şan eğitimi aldı fakat sonra ana ilgi alanının orada olmadığını fark etti ve konservatuvardan ayrıldı. 1971 yılında Şanar Yurdatapan ve Attila Özdemiroğlu liderliğinde kurulan “Dün Bugün Yarın orkestrası” ile İzmir, Ankara ve İstanbul’un önemli gece kulüplerinde sahne almayı sürdürdü.

1972’de Şanar Yurdatapan ve Attila Özdemiroğlu tarafından kurulan Şat yapım prodüksiyon firmasında 1975’ten itibaren düzenlemecilik ve müzisyen organizasyonları yapmaya başladı. Bu dönemde birçok ünlü isimle çalışma fırsatı buldu. Bunlar arasında Sezen Aksu, Esmeray, Yeliz Eker, Yeşim, İlhan İrem, Nilüfer, Melike Demirağ ve Nil Burak gibi isimler bulunmaktadır.

Yenigün, 1977 yılında Sezen Aksu’nun bir albümünde “Allahaısmarladık” adlı eserin düzenlemesini yaptı. Ayrıca, Sezen Aksu’nun “Kaybolan Yıllar” adlı albümünde yer alan “Neye Yarar” isimli eserin de düzenlemesini gerçekleştirdi.

Hurşid Yenigün, 1979 yılında Ajda Pekkan’ın “Petrol” adlı şarkısının düzenlemesinde de yer aldı ve aynı yıl Şat Prodüksiyon’un kapanması üzerine Sezen Aksu ile şirketten ayrıldı.

Hurşid Yenigün, 1980 yılında kendi adıyla “Pop Fasıl” adında bir albüm çıkardı. Bu albümün ardından eğlenceli albümler yapmak adına Gizem Kömürcü, Tan Temel ve Kader Kolbere ile birlikte “Hurşid Yenigün ve Grubu”nu oluşturdu.

1981 yılında kendi plak şirketini kuran Yenigün, 1978’den itibaren “Hurşid Yenigün ve Grubu” adı altında birçok başarılı album çıkardı. Ayrıca, 2000 yılında Türk pop müziğinin önemli isimlerini bir araya getirerek “Eski Dostlar” isimli bir albüm çıkardı.

2011 yılında İstanbul’dan İznik’e taşınan Yenigün, burada bir müzik okulu açarak gençlere ders verme fırsatı buldu. İki kızı Nil ve Dicle ile birlikte sahne alan Yenigün, “Profesyoneller” adlı yeni bir grup kurarak müzik çalışmalarını halen devam ettirmektedir.

Hurşid Yenigün haberleri

Hurşid Yenigün, Hurşid Yenigün biyografisi, Hurşid Yenigün hayatı, Hurşid Yenigün özgeçmişi, Hurşid Yenigün hakkında, Hurşid Yenigün doğum yeri
Hurşid Yenigün fotoğraf, Hurşid Yenigün video, Hurşid Yenigün resim, Hurşid Yenigün kimdir?, Hurşid Yenigün kaç yaşında?, Hurşid Yenigün nereli,
Hurşid Yenigün memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!