Hüseyin Rahmi Gürpınar Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Ağustos.1864

Ölüm tarihi
Hüseyin Rahmi Gürpınar kaç yaşında öldü: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yazar
Hüseyin Rahmi Gürpınar doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Heybeliada, İstanbul

Hüseyin Rahmi Gürpınar Kimdir?

Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1864’ten 1944’e dek yaşamış ve eserleriyle toplumu derinden etkilemiş bir yazardır. İstanbul’da dünyaya geldiği 19 Ağustos 1864 tarihinde, babası Mehmet Said Paşa padişahın yaveriydi. Ancak 3 yaşında annesini kaybedince, Girit’te yaşayan babasının yanına gönderildi. İlk okul eğitimine bu adada başlasa da babasının yeniden evlenmesi üzerine, İstanbul’a dönüp anneannesi ve teyzesinin yanında büyümeye devam etti. Okuduğu okullar arasında Yakubağa Mektebi, Mahmudiye Rüştiyesi ve İdadisi bulunmaktadır.

Fransızca eğitimi için özel dersler aldı ve 1880’de Mülkiye Mektebi’ne başladı. Ancak sağlık problemleri sebebiyle okulu bitiremedi ve bir süre Adliye Nezareti Ceza Kalemi’nde memur olarak ve Ticaret Mahkemesinde mülazım olarak çalıştı. Meşrutiyet ilanıyla birlikte devlet hizmetinden ayrıldı ve çeviri işlerine yöneldi. Ancak sonrasında, roman yazmaya odaklandı.

İlk romanı ‘’Şık’’ ile ün kazanan Gürpınar, 1887’de Tercüman-ı Hakikat gazetesinin yazarları arasına girdi. Ardından İkdam ve Sabah gazetelerinde çalıştı. Bu dönemleri basın organlarında çevirmen ve yazar olarak geçirdi ve ikinci Meşrutiyet döneminde “Boşboğaz ve Güllâbi” adlı gazeteyi çıkardı. İbrahim Hilmi Bey ile birlikte “Millet” gazetesinin de çıkmasına öncülük etti. Ancak bu gazeteler fazla uzun ömürlü olmadı. 1908’den sonra hayatı yazarak kazandı.

10’dan çok eserinin çıktığı 1921-1924 dönemi eser verme konusunda en verimli dönemiydi. Eserlerinde gözlemlere büyük yer verdi ve o dönemde yaşayan insanları ve yaşamlarını, inançlarını, çatışmalarını ve komik yanlarını betimledi. 5. ve 6. dönemlerde (1935-1943) Kütahya milletvekili olarak görev yaptı. Hayatının son 30-31 yılını Heybeliada’da geçirdi.

İstanbul’un çeşitli semtlerinde yaşadıktan sonra Heybeliada’ya yerleşti ve 8 Mart 1944’te aynı adadaki evinde zatürre sebebiyle yaşamını yitirdi. Cenazesi Heybeliada’daki Abbas Paşa Mezarlığı’na gömüldü.

Bu saygın yazar evlenmedi ve çocuk sahibi olmadı. Ancak bir eserler listesi sahibi oldu ve bu listeyi sayısız roman, öykü ve oyun oluşturdu. Bu eserler, sanata ve yakın dönem Türk edebiyatına büyük katkı sağladı.

Hüseyin Rahmi Gürpınar haberleri

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Hüseyin Rahmi Gürpınar biyografisi, Hüseyin Rahmi Gürpınar hayatı, Hüseyin Rahmi Gürpınar özgeçmişi, Hüseyin Rahmi Gürpınar hakkında, Hüseyin Rahmi Gürpınar doğum yeri
Hüseyin Rahmi Gürpınar fotoğraf, Hüseyin Rahmi Gürpınar video, Hüseyin Rahmi Gürpınar resim, Hüseyin Rahmi Gürpınar kimdir?, Hüseyin Rahmi Gürpınar kaç yaşında?, Hüseyin Rahmi Gürpınar nereli,
Hüseyin Rahmi Gürpınar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!