Hüseyin Turan Biyografisi

Doğum tarihi: 05.Mart.1967
Hüseyin Turan kaç yaşında: 56
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Hüseyin Turan doğum yeri: Beykonak köyü, Tercan, Erzincan

Hüseyin Turan Kimdir?

Bir muzisyen ve halk müziği sanatçısı olan Hüseyin Turan, 1967’de Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Beykonak köyünde sekizinci kardeş olarak dünyaya geldi. Altı yaşına kadar yaşadığı bu köyden, ailesiyle beraber İzmir’e göç etti. Lisede bağlamaya olan ilgisi arttı ve halk oyunlarına dahil olmaya başladı, bu alanda eğitim alarak kendini geliştirdi.

Ege Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi’nde yer alarak Üniversiteler Arası Halk Oyunları Yarışmaları’nda Türkiye birinciliği ve Polonya’nın Zakopane şehrinde düzenlenen global bir yarışmada dünya birinciliği kazandı.

1985’te Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümü’nde eğitime başladı, üç yıl süresince bu alanda eğitim aldı. Daha sonra Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na geçti ve müzik kariyerine daha fazla odaklandı.

Hüseyin Turan, düğünlerde performans sergileyen bir grupta solist olarak yer alırken, 1991’de Grup Laçin’in kuruluşunda yer aldı. Grup, İstanbul ve İzmir’deki birçok bar ve gece kulübünde sahne alırken, 1995 ve 1996 yıllarında iki albüm kaydetti. 1996 yılında gruptan ayrılan Turan, İstanbul’a taşındı ve oradaki bir barda müzik kariyerine devam etti.

1997 ve 2000 yıllarında Bay Müzik’ten iki solo albüm yayınladı. Ardından 2002’den 2017’ye kadar Seyhan Müzik ve Doğaç Müzik’ten birçok albüm yayınladı.

2010 yılında TRT Müzik kanalında canlı müzik programı Karanfil’i sundu, 2013 yılında ise TRT Türk kanalında izleyici katılımı olan bir program olan Dilek Ağacı’nı sundu.

2014 yapımı bir polisiye komedi filmi olan “İtirazım Var”da küçük bir rol oynadı ve filmde iki türküyü seslendirdi.

2015 yılında Karnaval Medya Grubu’nun Halk Müziği radyosu Gönül’de canlı performansların yer aldığı “Hüseyin Turan ile Gönülden” isimli programı sunarak kendi özgün programına sahip oldu.

2005 yılında eşi Döne Turan’ı kalp krizi sonucunda kaybeden Hüseyin Turan, aynı yıl içerisinde İzmirli Deniz Turan ile evlendi ve 2009 yılında Leyla İzmir isimli bir kızları oldu.

Studio albümleri arasında, 1997’den 2018’e kadar toplamda 12 albüm yer alıyor. Müzik klipleri ve sinema filmi çeşitli yıllar boyunca yayınlanmış ve çeşitli projelerde yer almıştır.

Hüseyin Turan haberleri

Hüseyin Turan, Hüseyin Turan biyografisi, Hüseyin Turan hayatı, Hüseyin Turan özgeçmişi, Hüseyin Turan hakkında, Hüseyin Turan doğum yeri
Hüseyin Turan fotoğraf, Hüseyin Turan video, Hüseyin Turan resim, Hüseyin Turan kimdir?, Hüseyin Turan kaç yaşında?, Hüseyin Turan nereli,
Hüseyin Turan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!