Hüseyin Üzmez Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1935

Ölüm tarihi
Hüseyin Üzmez kaç yaşında öldü: 79
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Avukat
Hüseyin Üzmez doğum yeri: Malatya
Ölüm yeri: Eryaman, Ankara

Hüseyin Üzmez Kimdir?

Hüseyin Üzmez, 1935 yılında Malatya’da doğdu. Annesi Emine, babası Çolak Memo idi. Lise yaşlarında gazeteci Ahmet Emin Yalman’a Malatya’da silahlı saldırıda bulunması nedeniyle tanınmaya başladı. Üzmez, 22 Kasım 1952’de gerçekleştirdiği bu saldırı için teslim oldu ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 10 yılını hapis yatarak geçirdi. Yine Üzmez, cinsel istismar suçlarıyla da gündeme geldi.

Üzmez, hapis cezasının bitiminden çok sonra hukuk eğitimi aldı ve bir dönem Turgut Özal Hükümetinde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın’ın özel danışmanı olarak görev yaptı. Ayrıca gazetecilik kariyerine devam ederek çeşitli gazetelerde köşe yazıları kaleme aldı ve tartışma programlarında “İslamcı yazar” olarak tanındı.

Hüseyin Üzmez, 2003 yılında kendisinden 50 yaş genç olan Ayşe Yılmaz ile evlendi. Evliliğe başta Ayşe’nin ailesi karşı çıksa da, sonradan ev ve araba alınması üzerine evliliğe onay verdiler.

Üzmez’in hayatında dikkat çeken olaylardan bir diğeri, 2008’de 14 yaşındaki kız çocuğu B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunma suçudur. Bu suçtan ötürü 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı. Ancak cezası Temmuz 2012’de onanarak bir kez daha cezaevine konuldu.

2014 Şubat ayında psikolojik sorunları nedeniyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı ve sonrasında prostat rahatsızlığı sebebiyle tahliye edildi. 14 Ekim 2014’te Ankara Eryaman’daki bir hastanede hayatını kaybetti.

Malatya Suikastını anlattığı kitaplarının yanı sıra çeşitli eserler de kaleme alan Hüseyin Üzmez, “İtalyan Lombrozo, (Cesare Lombroso) ‘bazı insanlar doğuştan suçludur’ diyor. Ben buna inanmıyorum. Allah kulunun hasmı değildir. Doğuştan suçlu yoktur” şeklindeki ifadeleriyle tanınıyor.

Hüseyin Üzmez haberleri

Hüseyin Üzmez, Hüseyin Üzmez biyografisi, Hüseyin Üzmez hayatı, Hüseyin Üzmez özgeçmişi, Hüseyin Üzmez hakkında, Hüseyin Üzmez doğum yeri
Hüseyin Üzmez fotoğraf, Hüseyin Üzmez video, Hüseyin Üzmez resim, Hüseyin Üzmez kimdir?, Hüseyin Üzmez kaç yaşında?, Hüseyin Üzmez nereli,
Hüseyin Üzmez memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!