Hüsnü Şenlendirici Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Temmuz.1976
Hüsnü Şenlendirici kaç yaşında: 47
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen
Hüsnü Şenlendirici doğum yeri: Bergama, İzmir

Hüsnü Şenlendirici Kimdir?

Gitmeyi bir sanat haline getiren bir klarnet virtüözü, Hüsnü Şenlendirici; Roman ailesinin içinde doğup büyüdü ve eşsiz caz, klasik Türk müziği ve dünya kültürünü birleştiren aranjmanlarıyla klarnetin küresel bir fenomen haline gelmesine yardımcı oldu.

12 Temmuz 1976’da Bergama’da dünyaya gelen Hüsnü, kendisi gibi müzisyen olan babası ve dedesinin yanında klarnet çalmayı öğrendi ve çok genç yaşta yeteneklerini sergilemeye başladı. Bir dizi okul ve eğitim programında müzikte mükemmeliyet peşinde koşarken, aynı zamanda yüzlerce festivalde babası ile performans sergiledi.

1996’da askerlik görevini tamamladıktan sonra, doğduğu toprakların esintilerini taşıyan “Laço Tayfa” adlı bir müzik grubunu kurdu. Bu grup, geleneksel Türk müzik enstrümanlarını kullanarak özgün melodiler yarattı.

Bunun yanı sıra Hüsnü, Türk müziğinin farklı dallarındaki sanatçılara sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etti ve Türkiye’nin pop ve caz sanatçıları ile birlikte çalıştı.

2002 yılında, Hüsnü, “Anadolu Güneşi” projesinin bir parçası olarak Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda Kubat ve Belkıs Akkale ile Senfoni Orkestrası’na eşlik etti. Türk müziğini dünya genelinde tanıtan ‘Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları’ adlı ikinci müzik grubunu da kurdu.

Televizyon ve film müziği alanlarında da başarılı olmuştur. TRT 2’de yayınlanan “Dünyanın Türküsü” isimli programın sunuculuğunu yaptı ve çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine imzasını attı. 2005 yılında solo karirine yönelik ilk albümü “Hüsn-ü Klarnet”i çıkardı.

Hüsnü, deneyimlerini ve yeteneğini tüm dünyaya taşıdı. Amerika ve Hindistan’daki konserlerin ve festival performanslarının yanı sıra dünyanın önde gelen müzik okulu olan Berklee’de Türk Müziği ve Makam üzerine bir haftalık seminerler verdi.

Kendisi belki de en çok Türk Müziği’ni evrensele taşıyan sanatçı olarak bilinmektedir.
Uzun süre şarkıcı Deniz Seki ile birliktelik yaşadı. Evli olmasına rağmen ayrı yaşamaktadır ve Ergün (1995 doğumlu) ve Naz (2005 doğumlu) olmak üzere iki çocuğu vardır.

Uzun ve başarılı kariyeri boyunca, Hüsnü Şenlendirici’nin birçok albümü ve uluslararası festivallerde performansları oldu.

Müzik dünyasının yanı sıra, ayrıca 2013 yılında “Vay Başıma Gelenler” filminin başrolünde oynadı ve 2021 yılında Kanal D’de “Şarkılar Bizi Söyler” adlı programı Hakan Altun ve Sibel Can ile birlikte sundu.

Balık tutmayı ve uçurtma uçurmayı çok seven Hüsnü Şenlendirici’nin albümleri ve filmleri birçok ödüle layık görüldü ve popülerliği hala sürmektedir.

Hüsnü Şenlendirici haberleri

Hüsnü Şenlendirici, Hüsnü Şenlendirici biyografisi, Hüsnü Şenlendirici hayatı, Hüsnü Şenlendirici özgeçmişi, Hüsnü Şenlendirici hakkında, Hüsnü Şenlendirici doğum yeri
Hüsnü Şenlendirici fotoğraf, Hüsnü Şenlendirici video, Hüsnü Şenlendirici resim, Hüsnü Şenlendirici kimdir?, Hüsnü Şenlendirici kaç yaşında?, Hüsnü Şenlendirici nereli,
Hüsnü Şenlendirici memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!