İlham Gencer Biyografisi

Doğum tarihi: 30.Ağustos.1922

Ölüm tarihi
İlham Gencer kaç yaşında öldü: 101
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen, Piyanist
İlham Gencer doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Bodrum, Muğla

İlham Gencer Kimdir?

Türkiye’nin ünlü caz sanatçısı ve piyanist İlham Gencer, resmi kayıtlardaki ilk adı İlham Osman Gençer olan ancak daha sonra mahkeme kararıyla Osman ismini nüfus kaydından silip İlham’ın önüne Bozkurt ismini ekleyen sanatçı, 30 Ağustos 1922’de İstanbul’da doğmuştur. Babasının adı İbrahim Gencer, annesinin adı ise Nihal Türkaydı. Müzikle ilk teması henüz beş yaşındayken annesinden aldığı dersler ve evlerindeki konsol piyanoyu çalarak olmuştur. Müzik dışında herhangi bir eğitim almamıştır.

Lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde başlayıp, Beyoğlu Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise yıllarında da müzikle iç içe olan Gencer, Atilla Dorsay ile bir ikili oluşturarak okulda konserler vermiştir ve popüler Everly Brothers şarkılarını seslendirmiştir.

Profesyonel müzik kariyerine 18 yaşında başlayan İlham Gencer, gençlik yıllarında birçok müzik yerinde görev yapmış, piyano çalmış ve solist olarak performans sergilemiştir.

Gencer’in Ayten Alpman ile tanışması ve onun müzik çalışmalarına başlaması da müzik kariyerine önemli bir etki yapmıştır. 1949 yılında İstanbul Radyosu’ndaki programında Alpman’la birlikte 1963 yılına kadar solistlik yapmıştır. Çift bir süre Şişli’deki Site Sineması’nın üzerinde kendi mekanlarını olan “Çatı”nı açmışlardır.

Gencer, 1953 yılında bir “Steinway” konser piyanosunu müzayededen satın almak için tam otuzbin lira harcamıştır. Bu dönemde çok yüksek bir meblağ olan bu paraya üç yalı satın alınabiliyordu.

1953 yılında Ayten Alpman’la evlenen Gencer’in bu evliliği 1960 yılında sona ermiştir. Bu evlilikten İlhan ve Ayşe adında iki çocuğu olmuştur.

1960 yılında İstanbul Şişli’de Site Sineması’nda “Çatı” Gece Klübü’nü açtı. 1962’de Ajda Pekkan ve Emel Sayın da solist olarak orkestraya katıldılar.

Gencer, 1961 yılında Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı şarkısını Türkçeye çeviren “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı şarkıyı seslendirdi ve bu şarkı, Türk pop müziği tarihinde “aranjman” müzik akımının başlamasına öncülük etmiştir.

Gencer, 1. Boğaziçi Müzik Festivali’nde “İstanbul” adlı parçasıyla birinci ve “Dünya Dolaşan Şarkı” adlı eseriyle ikinciliği kazanmıştır. Ayrıca genç yetenekleri desteklemek amacıyla Gece Klübü’nde prova imkanı sağlamıştır.

İlham Gencer, 1997 yılında 15 arkadaşı ile birlikte İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneği’ni kurmuş ve halen başkanıdır.

Gencer, 1953’teki ilk evliliğinin sona ermesinin ardından 1964 yılında Necla Gencer ile evlenmiştir ve bu evlilikten Bora Gencer adında bir oğlu olmuştur.

Ünlü opera sanatçısı Leyla Gencer, İlham Gencer’in amcasının oğlu İbrahim Gencer ile evlidir.

İlham Gencer, son olarak 30 Ağustos 2022’de oğlu Bora Gencer’in düzenlediği bir etkinlikle 100. yaşını kutlamıştır. Ayrıca 1 Mart 2023 tarihinde kalp pil takılmıştır.

24 Mayıs 2023’te muğla’nın Bodrum ilçesinde bir hastanede 101 yaşında hayatını kaybeden İlham Gencer, birçok albüm ve plak bırakmıştır. Kendisi hakkında bir kitap da yazılmıştır: “Sanat ve Siyasette İlham Gencer” (Yazar: Sami Coşkun).

İlham Gencer haberleri

İlham Gencer, İlham Gencer biyografisi, İlham Gencer hayatı, İlham Gencer özgeçmişi, İlham Gencer hakkında, İlham Gencer doğum yeri
İlham Gencer fotoğraf, İlham Gencer video, İlham Gencer resim, İlham Gencer kimdir?, İlham Gencer kaç yaşında?, İlham Gencer nereli,
İlham Gencer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!