İnci Çayırlı Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1935

Ölüm tarihi
İnci Çayırlı kaç yaşında öldü: 86
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Şarkıcı, Müzisyen
İnci Çayırlı doğum yeri: İstaVarşova, Polonyanbul
Ölüm yeri: İstanbul

İnci Çayırlı Kimdir?

1935’te İstanbul’da tam olarak Hatice İnci Çayırlı adıyla doğan İnci Çayırlı, ünlü bir Türk Sanat Müziği yorumcusu ve koro şefidir. Babası Mustafa Fazıl Bey, babaannesi İffet Hanım ve halaları Behice ve Şükriye’nin yanında büyüdü ve eğitimine Kuzguncuk İlkokul ve Çamlıca Kız Lisesi’nde devam etti.

Babasının amcası olan udi bestekâr Fahri Kopuz’un teşvikiyle müziğe ilgi duydu ve 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na katıldı, ardından Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Istanbul Radyosu’na girdi. Uzun süre Münir Nurettin Selçuk korosunda da hizmet etti.

Konservatuvar’da görevine, ilk olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği İcra Heyeti’nde şef yardımcısı olarak devam etti. Hem Türkiye’de hem de yurtdışında, Rusya, Romanya, İsviçre, Almanya, Fransa, Hollanda ve Japonya gibi ülkelerde konserler verdi. Aynı zamanda popüler müzik plakları çıkardı ve altın plak kazandı.

İnci Çayırlı, öğretim kariyerine 1977’de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda başladı ve 1985’e kadar İTÜ Türk Müziği Korosunu yönetti. 1988’den itibaren İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi ve 1990’da Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun kurucu şefliğine atandı ve bu görevi 1995 yılına kadar sürdürdü.

Devlet Sanatçısı unvanına layık görülen İnci Çayırlı, bir dizi film müziği yaptı ve “Nazım Hikmet Şarkıları” belgeselinde yer aldı. Ayrıca İstanbul Radyosu’nda programlar yaptı ve küçük bir koro yönetti.

Show TV’deki “Şarkı Söylemek Lazım” adlı yarışmada jüri üyeliği yaptı ancak bir süre sonra Oray Eğin ile ‘devlet sanatçısı unvanı’ tartışması nedeniyle jüri üyeliğinden ayrıldı. 2014’de ve 2015’de HaberTürk’te yayınlanan “Tarihin Arka Odası” adlı programda Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Murat Bardakçı ile birlikte yer aldı.

Anıları, 2015’te Pan Yayıncılık tarafından “Müziğin Güzel Günlerine Yolculuk – İnci Çayırlı’nın Anıları” adıyla kitap formatında yayınlandı.

İnci Çayırlı 1958’de Burhan Atalay ile evlendi ve Canan Atalay adında bir kızı oldu. 2021 yılında 86 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

İnci Çayırlı haberleri

İnci Çayırlı, İnci Çayırlı biyografisi, İnci Çayırlı hayatı, İnci Çayırlı özgeçmişi, İnci Çayırlı hakkında, İnci Çayırlı doğum yeri
İnci Çayırlı fotoğraf, İnci Çayırlı video, İnci Çayırlı resim, İnci Çayırlı kimdir?, İnci Çayırlı kaç yaşında?, İnci Çayırlı nereli,
İnci Çayırlı memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!