İsmail Bilgin Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1964
İsmail Bilgin kaç yaşında: 59
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
İsmail Bilgin doğum yeri: Evreşe, Gelibolu, Çanakkale

İsmail Bilgin Kimdir?

1964 yılında Gelibolu, Çanakkale’nin Evreşe beldesinde dünyaya gelen İsmail Bilgin, ilkokul ve ortaokulu doğduğu beldede, liseyi ise Gelibolu’da tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne başladı ve 1988 yılında bu bölümden mezun oldu. Üniversite öğrenimi boyunca Türkiye Çocuk dergisinde iki yıl boyunca görev yapmıştır.

Altı dörtüncü ve doksanıncı yıllar arasında Edirne-Kınalı otoyol inşaatında İngiliz bir şirkete iki yıl hizmet verdi. 1990’da mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde asistanlık kariyerine başladı. Yüksek lisansını 1993’te, doktorasını ise 1999’da tamamladı.

1998’de Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda üçüncü, ayrıca mansiyon ve 1999’da birincilik ödülü kazandı. Bir dergi tarafından düzenlenen deneme yarışmasında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Akademik kariyerine 2000 yılında İstanbul Üniversitesi’nden ayrılarak devam etti ve bir kamu kurumuna geçti. Edebi ve bilimsel başarılarının yanı sıra, yayınlanmış birçok makalesi bulunan Bilgin, halen çeşitli alanlarda faaliyet göstermekte.

2000’de, İstanbul Depremi’ni anlatan “Ne Oluyor Dendiği Zaman” adlı hikayesiyle Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 2014 yılında Eskader tarafından Kut ül Amare romanıyla tarih dalında, 2015’te Yazarlar Birliği tarafından tarihî roman dalında ilk defa verilen büyük ödülü Çanakkale Romanları / Araştırmaları sebebiyle kazandı. Günümüzü daha iyi anlamamızı sağlayan tarih eserlerine odaklandı. Özellikle I. Dünya Savaşı dönemine odaklanan hikayeler ve gençlik romanları yazdı ve yazmaya devam ediyor.

İsmail Bilgin bir eşe ve iki çocuğa sahip. Yazarlık kariyeri boyunca birçok kitap kaleme almış olup, bunlardan bazıları şunlar : “57. Alay”, “57.Alay Çanakkale”, “Akşemseddin”, “Ali Kuşçu”, “Battal Gazi İstanbul’da”, “Bîrûnî (Beyruni)”, “Buz Tutan Denizde” ve daha birçokları.

İsmail Bilgin haberleri

İsmail Bilgin, İsmail Bilgin biyografisi, İsmail Bilgin hayatı, İsmail Bilgin özgeçmişi, İsmail Bilgin hakkında, İsmail Bilgin doğum yeri
İsmail Bilgin fotoğraf, İsmail Bilgin video, İsmail Bilgin resim, İsmail Bilgin kimdir?, İsmail Bilgin kaç yaşında?, İsmail Bilgin nereli,
İsmail Bilgin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!