Itır Esen Biyografisi

Doğum tarihi: 30.Mart.1957
Itır Esen kaç yaşında: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Sinema Oyuncusu
Itır Esen doğum yeri: İstanbul

Itır Esen Kimdir?

İstanbul’da 30 Mart 1957 tarihinde dünyaya gelen Itır Esen, seslendirme sanatçısı olan babası Hayri Esen ve annesi Ayten Esen’in kızıdır. Modellikle başlamış olduğu kariyerine reklam filmleri ekleyerek yoluna devam eden Esen, Milliyet gazetesinin Pazar ekinin kapağında yer aldı.

1975 yılında, Halid Ziya Uşaklıgil’in eseri Aşk-ı Memnu’nun televizyon uyarlamasında rol alarak aktörlüğe adım attı. Bu dizi, eş zamanlı olarak TRT’de yayınlandı ve Itır Esen bu projede Salih Güney, Müjde Ar, Neriman Köksal, Şükran Güngör, Çolpan İlhan, Suna Keskin gibi isimlerle beraber rol aldı.

Itır Esen, kariyeri boyunca popüler isimler Münir Özkul ve Adile Naşit ile bir dizi filmlerde rol alırken, ‘Bizim Aile’ ‘Cennetin Çocukları’, ‘Neşeli Günler’, ‘Liseli Kızlar’, ‘Gülen Gözler’ gibi aile film projelerinde de yer aldı.

1975’te Ergin Orbey’in yönettiği, Sadık Şendil’in ise senaryosunu yazdığı “Bizim Aile” filminde şu isimlerle birlikte rol aldı: Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Tuncay Akça, Cengiz Nezir, Saim Alpago, Ahmet Arıman, Tayfun Akalın, Sıtkı Akçatepe, Talat Dumanlı, Süreyya Dumanlı, Nezahat Tanyeri, Selim Naşit Özcan.

Sinemada pornografi furyası olarak bilinen seks furyası trendi nedeniyle 70’li yıllarda aktörlüğe ara veren Esen, 2001 yılında başrolünü Zuhal Olcay’ın oynadığı Yeditepe İstanbul dizisiyle ekrana geri döndü.

2004 yılında, Çağan Irmak’ın yönettiği “Çemberimde Gül Oya” dizisinde Zarife karakterine hayat verirken, aynı dizide Selda Alkor, Özge Özberk, Mehmet Ali Nuroğlu, Melisa Sözen, Suzan Aksoy, Şerif Sezer, Kenan Bal, Işıl Yücesoy gibi ünlü isimlerle birlikte çalışma şansı buldu.

Itır Esen, 2007’de Kadir İnanır, Oktay Kaynarca, Ebru Cündübeyoğlu, Çağla Kubat, Ebru Kocaağa, Kürşat Alnıaçık, Aliye Uzunatağan, Levent İnanır, Ali İpin, İlker Ayrık, Turgay Tanülkü gibi isimlerle “Kuzey Rüzgarı” adlı dizide beraber oynadı.

Aynı yıl Esen, başrolünde Hülya Koçyiğit’in yer aldığı “Aşk Eski Bir Yalan” adlı dizinin senaryosunu kaleme aldı.

Yönetmen Yavuz Turgul ile 1979’da evlenen Itır Esen, bu evlilikten Nisan (1982 doğumlu) ve Ahmet (1986 doğumlu) olmak üzere iki çocuk annesi oldu. Çift, 2006 yılında boşandı.

Ayrıca, Itır Esen’in yer aldığı birçok film ve dizi bulunmaktadır.

Itır Esen haberleri

Itır Esen, Itır Esen biyografisi, Itır Esen hayatı, Itır Esen özgeçmişi, Itır Esen hakkında, Itır Esen doğum yeri
Itır Esen fotoğraf, Itır Esen video, Itır Esen resim, Itır Esen kimdir?, Itır Esen kaç yaşında?, Itır Esen nereli,
Itır Esen memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!