Itzhak Perlman Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Ağustos.1945
Itzhak Perlman kaç yaşında: 78
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen
Itzhak Perlman doğum yeri: Tel Aviv, Filistin (İsrail)

Itzhak Perlman Kimdir?

31 Ağustos 1945 tarihinde doğan Itzhak Perlman, Batı Avrupa’dan göç eden bir Yahudi ailesinin evladı olarak Tel Aviv, o sıralarda Birleşik Krallık Filistin Mandası kontrolündeydi. Çocukluğunda radyodan klasik müzik dinleme alışkanlığı geliştiren Perlman’ın, kemana olan aşkı buradan doğmuştur. Ilk formal eğitimini Shulamit Konservatuvarı ve Tel Aviv Müzik Akademisi’nde Rivka Goldgart ile yapmıştır. Ebeveynlerinin New York’a taşınmasının ardından Perlman, Juilliard Okulu’nda tanınmış keman öğretmeni Ivan Galamian ve asistanı Deraothy DeLay ile çalışmak üzere Amerika’ya gitmiştir.

Itzhak Perlman henüz dört yaşındayken çocuk felciyle mücadele etmek zorunda kaldı. Bu durum onu tekerlekli sandalyeye mahkum etti. Ancak Perlman, bu engelli dünyasına rağmen kemana tutkusunu sürdürmeyi başardı ve kendini geliştirmeye aralıksız devam etti. Zamanla öğrendiği koltuk değnekleri ile yürüme yeteneği sayesinde hareket kabiliyeti arttı. Ancak günümüzde hala daha otururken ve hareket ederken elektrikli bir scooter kullanmaktadır.

Perlman’ın müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası 13 yaşındayken Amerika’da popüler bir televizyon programı olan Ed Sullivan Show’da görünmesi oldu. Buradaki performansı ona ‘harika çocuk’ unvanını kazandırdı. 1964’te sahne kariyerine başladı ve aynı yıl Leventritt yarışmasını kazandıktan sonra konser turnelerine çıktı.

Perlman 1975’te Brooklyn College Müzik Konservatuvarı’ndaki öğretim görevini kabul etti. 1987’de Varşova ve Budapeşte’de konser vermek üzere İsrail Filarmoni Orkestrası’na katıldı. Orkestranın bir parçası olarak Perlman, 1990 yılında Sovyetler Birliği’nin Moskova ve Leningrad şehirlerinde, ve 1994 yılında Çin ve Hindistan’da konserler verdi.

Perlman, en çok klasik müzik performansları ve kayıtları ile tanınmakta. Ancak aynı zamanda caz müziği de icra etmektedir. Jean Sibelius, Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini ve Antonio Vivaldi’den eserleri en iyi icra edenlerden biri olarak anılır.

Itzhak Perlman aynı zamanda film müziklerine de imza atmıştır. En bilinen çalışması Steven Spielberg’in yönettiği ve başrollerde Liam Neeson ile Ben Kingsley’in yer aldığı “Schindler’in Listesi” filminin müziklerini icra ettiği eserdir. İlgili film müzikleri Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Film Müziği Ödülü’ne layık görüldü. Müziklerini John Williams’ın bestelediği 2005 yapımı “Bir Geyşanın Anıları” filminde de Perlman’ın imzası bulunmaktadır.

Perlman’ın kullandığı 18. yüzyıla ait keman, dünyaca ünlü keman yapımcısı Antonio Stradivari tarafından 1714 yılında üretilmiştir. Bu keman, 20 milyon dolar değerinde olup, “Soil Stradivarius” adı ile bilinir.

Perlman birçok önemli etkinlikte performans sergilemiştir. Örneğin, 7 Mayıs 2007’de Beyaz Saray’da II. Elizabeth’in onuruna verilen devlet yemeğinde ve 20 Ocak 2009’da Barack Obama’nın başkanlık yemin töreninde sahne almıştır.

Geçtiğimiz yıllarda, orkestra yöneticiliğine adım atan Perlman, Detroit Senfoni Orkestrası’nın baş konuk orkestra şefi olmuştur. 2002-2004 yılları arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası’nda müzik danışmanı olarak görev yaptı ve 2007’de Westchester Senfoni Orkestrası’nın baş orkestra şefi ve sanat yönetmeni oldu.

Perlman, toplamda 5 Grammy Ödülü sahibi olmuştur. Bunlar arasında ‘En İyi Oda Müziği’ ve ‘En İyi Enstrümantal Solist Performansı’ gibi ödüller bulunmaktadır.

31 Aralık 1966 tarihinde evlendiği eşi Toby Friedlander ve beş çocuğuyla birlikte New York’ta yaşayan Itzhak Perlman, 2013 ve 2014 yıllarında Türkiye’ye geldi ve İstanbul’da konserler verdi.

Perlman’ın elde ettiği ödüller ve başarılar arasında Leventritt Yarışması birinciliği (1964), birçok Grammy Ödülü, Newsweek dergisi manşeti, Ronald Reagan tarafından verilen “Özgürlük Madalyası” (Medal of Liberty), ve Bill Clinton tarafından verilen “Sanatlar Ulusal Madalyası” (National Medal of Arts) bulunmaktadır. Ayrıca Perlman, Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinden fahri dereceler almıştır.

Itzhak Perlman haberleri

Itzhak Perlman, Itzhak Perlman biyografisi, Itzhak Perlman hayatı, Itzhak Perlman özgeçmişi, Itzhak Perlman hakkında, Itzhak Perlman doğum yeri
Itzhak Perlman fotoğraf, Itzhak Perlman video, Itzhak Perlman resim, Itzhak Perlman kimdir?, Itzhak Perlman kaç yaşında?, Itzhak Perlman nereli,
Itzhak Perlman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!