İzi Eli Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ağustos.1955
İzi Eli kaç yaşında: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen, Eğitim tasarımcısı / Eğitmen
İzi Eli doğum yeri: İstanbul

İzi Eli Kimdir?

Türk müzisyen ve eğitimci olan İzi Eli, Yahudi kökenli olup 1 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul Kuledibi’nde dünyaya geldi. Lise yıllarında gitarla olan tanışıklığı, İspanyol gitarist Moreno Barokas’tan bir süreliğine pratik bir gitar eğitimi almasıyla derinleşti. Bu eğitimin ardından birkaç sene boyunca kendi başına gitar çalmaya devam etti ve ara ara amatör sahne deneyimlerinde bulundu.

Akademik düzeyde bir eğitim talep eden Eli, bu eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde aldı. Ancak müzik eğitimine de devam etmeyi ihmal etmedi ve üniversite yıllarında Antonio Dumeziç’ten jazz gitarı eğitimi alıp, ünlü gitarist Neşet Ruacan’dan da jazz harmonisi ve improvisation eğitimi gördü.

Üniversite hayatının yanı sıra birçok plak doldurmuş olan İzi Eli, pek çok şarkıcıya da eşlik etti. Üniversite öğrenimi tamamlandıktan sonra 4 sene boyunca Makina Mühendisi olarak çalışmıştır.

1990’lı yıllarda bazı rock grupları ile performans sergileyen İzi Eli, 1994 yılında Nautilus isimli klasik hard rock grubunu kurdu. Nautilus; İzi Eli’nin yanı sıra Makalatiya (Vokal-Klavye), İdris Tübcil (Davul), Nezih Onur (Bas)’den oluşmaktaydı. Grup, kuruluşundan itibaren pek çok rock bar ve üniversite konserinde performans sergilemiştir.

Grupta 1999 yılında bazı değişiklikler oldu; klavyede Barış Göker’ın, davulda Alexander Saşa’nın ve bas gitarda Rauf Ülgün’ün katıldığı grup daha sonra Tolga Soyhan ile yoluna devam etti. Grup 1999-2002 yılları arasında Caravan, Kemancı Rock Bar, Shaft, Alman Bira Evi, Line, Yaga ve Mojo Bar gibi mekanlarda sahne alırken; Sabancı Üniversitesi’nde de çeşitli konserler verdi. Ancak 2002 yılında gruptaki birtakım sorunlar sebebiyle dağıldılar. Ancak 7 yıl sonra, yeni üyelerle birlikte tekrar toparlandılar ve “Haydi Söyle…” isimli albümlerini 2011 yılında yayımladılar.

Ayrıca İzi Eli, aynı zamanda nitelikli bir müzik eğitmenidir ve birçok profesyonel gitaristi yetiştirmiştir. Hala Nautilus grubu ile çalışmalarına devam etmekte olup, her hafta Beyoğlu Balık Pazarı’ndaki Caravan Rock Cafe’de grubu ile birlikte sahne almaktadır. Eli, kariyeri boyunca pek çok albüm çıkarmıştır.

İzi Eli haberleri

İzi Eli, İzi Eli biyografisi, İzi Eli hayatı, İzi Eli özgeçmişi, İzi Eli hakkında, İzi Eli doğum yeri
İzi Eli fotoğraf, İzi Eli video, İzi Eli resim, İzi Eli kimdir?, İzi Eli kaç yaşında?, İzi Eli nereli,
İzi Eli memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!