İzzet Melih Devrim Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Haziran.1887

Ölüm tarihi
İzzet Melih Devrim kaç yaşında öldü: 79
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
İzzet Melih Devrim doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

İzzet Melih Devrim Kimdir?

Önde gelen Türk şair, yazar ve dramaturg İzzet Melih, 6 Haziran 1887’de İstanbul’da dünyaya geldi. Girit’in Maliye Müdürü olan babası ve Girit’teki üç köyün sahibi zengin bir Çiftlik sakini olan annesi, İzzet Melih’in ailesiydi. İlk eğitimini Kudüs’de aldıktan sonra, İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’ne geçti. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, hukuk bilgisini geliştirmek için Paris’e gitti.

Döndükten sonra, İzzet Melih, Reji İdaresi (o dönem Fransızların kontrolünde olan bir şirket) içinde birçok önemli pozisyonda bulundu. Şirketin Genel Müdürü Mösyö Weil, ona hem mentor oldu hem de ondan çok şey öğrendi.

Yaşamı boyunca iki evlilik yaptı. İlk eşi Saniye Hanım’la tanıştığı zaman, Saniye Hanım, yaşlı kocasını terk ederek İzzet Melih ile evlendi. Ancak evlilik, Saniye Hanım’ın İtalya’da İspanyol gribine yakalanması ve doktoruyla olan bir ilişki sebebiyle çöktü. Bunun üzerine İzzet Melih, Fahrelnisa Zeid ile evlendi. Bu evlilikten çiftin iki çocuğu oldu; Nejat Melih Devrim ve tiyatro sanatçısı Şirin Devrim.

Bir talihsizlik sonucu, İzzet Melih’in borsada yaptığı yatırımlar zarar gördü. Ancak, İzzet Melih ve eşi, söylentilere rağmen morallerini bozmadılar ve toplum içerisindeki pozisyonlarını korumak için bir çay partisi düzenlediler. Ancak bu da maddi durumlarını düzeltmedi ve sonunda yaşadıkları evden taşınmak zorunda kaldılar.

İzzet Melih, geniş bir yelpazede yazdı. Şiirlerden romanlara ve oyunlara kadar, eserleri duygusal ilişkiler ve aşk hakkındaydı. Yazı dilini süslü ve betimlemelerle dolu bir stilde kullandı. 1966 yılında Alzheimer hastalığı sebebiyle vefat etti.

Eserleri arasında iki roman (Tezat ve Sermet), iki hikaye epği (Hüzün ve tebessüm, Her güzelliğine aşık), bir oyun (Leila), bir inceleme ( Henri Bataille) ve üç çeviri (Antere, Fantasio ve Lorenzaccio, Meşaleler) yer alır. İzzet Melih, Amerika’nın büyük kurgu yazardı Henry James gibi, hem hikaye yazma, hem de romanda çok yetenekliydi.

İzzet Melih Devrim haberleri

İzzet Melih Devrim, İzzet Melih Devrim biyografisi, İzzet Melih Devrim hayatı, İzzet Melih Devrim özgeçmişi, İzzet Melih Devrim hakkında, İzzet Melih Devrim doğum yeri
İzzet Melih Devrim fotoğraf, İzzet Melih Devrim video, İzzet Melih Devrim resim, İzzet Melih Devrim kimdir?, İzzet Melih Devrim kaç yaşında?, İzzet Melih Devrim nereli,
İzzet Melih Devrim memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!