Jack London Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Ocak.1876

Ölüm tarihi
Jack London kaç yaşında öldü: 40
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Gazeteci, Yazar
Jack London doğum yeri: San Francisco, Kaliforniya, ABD
Ölüm yeri: Glen Ellen, Kaliforniya, ABD

Jack London Kimdir?

12 Ocak 1876’da Kaliforniya’nın San Francisco kentinde doğan Jack London, çiftçilik gibi çeşitli işlerle geçimini sağlamaya çalışan ve genellikle başarısız olan tëçim adamı John London’un üvey oğlu idi. Jack, genç bir çocukken, yoksul aile hayatının zorluklarından kaçmak için okumayı ve yazmayı kendine öğretti. Altı yaşında ilkokula başladı ve ancak sekiz yaşındayken sahip olduğu bilgilerle bir çiftliğe işçi olarak katıldı.

London, okul yaşamına daha fazla devam edemedi ve 14 yaşında okulu bırakarak farklı işlerde çalışmaya başladı. Gazete satıcılığı, fishing, balıkçılık, çamaşırcılık gibi işlerde çalıştıktan sonra Mançurya’da bir savaş muhabiri oldu. 19 yaşında liseye başladı ancak bir yıl sonra maddi zorluklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Maddi zorlukların üstesinden gelmek ve hayatta kalmak için bir pastane dükkanında soygun yaptı.

Onun en bilindik eserleri arasında Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ve Martin Eden romaları bulunmaktadır. 1898’de ilk hikayesi Overland Monthly’de yayınlandıktan sonra, Alaska Hikayeleri adlı eserlerini yayımladı ve büyük övgü aldı.

Jack London, ayrıca Paddison’un Dölü (1900) adlı kitabını meydana getirdi. Bu onun ilk kitabıydı ve sonraki eserlerinde Kuzey Amerika’daki ormanları ve akarsuları kullanarak doğa ve vahşi yaşam konularını işledi. Kıtalararası seyahatler yapmış ve kıtlıktan dolayı hücumlar ve çatışmalar yaşamıştır.

Kendisine özel bir bakış açısı ve felsefi bakış açısı ile tanınırken, London ayrıca Nikki’nin “üstün insan” ölçütünü benimsemiştir. Yazarın eserleri, çeşitli dillerde çevrilmiştir ve dünya çapında milyonlarca kopya satmıştır.

Ayrıca hayatının son yıllarında alkol bağımlılığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları yaşadı. 40 yaşında Jack London, 22 Kasım 1916’da hayatına son verdi. Ölüm sebebi olarak böbrek yetersizliği, aşırı doz morfin alması ve intihar teşebbüsü olasılıkları söz konusudur. Ölümünden sonra, Jack London’ın külleri, “Öldüğüm zaman küllerimin bu tepede dinlenmesini istiyorum” dediği yerde defnedildi. London ve yazarlık mirası, bugün hala uluslararası ün kazanmış ve geniş çapta tanınmış bir isimdir.

Jack London haberleri

Jack London, Jack London biyografisi, Jack London hayatı, Jack London özgeçmişi, Jack London hakkında, Jack London doğum yeri
Jack London fotoğraf, Jack London video, Jack London resim, Jack London kimdir?, Jack London kaç yaşında?, Jack London nereli,
Jack London memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!