Jacob Grimm Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Ocak.1785

Ölüm tarihi
Jacob Grimm kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar, Dilbilimci, Hukuk Adamı
Jacob Grimm doğum yeri: Hanau, Hesse-Kassel
Ölüm yeri: Berlin, Almanya

Jacob Grimm Kimdir?

Wilhelm Grimm ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınan Alman dilci ve folklorolog olan Jacob Grimm, aynı zamanda hukuk ve felsefe alanında da bağımsız eserler üretmiştir. Bu çabaları onu çağındaki önde gelen bilimsel figürler arasına yerleştirdi.

Jacob Ludwig Carl Grimm, 4 Ocak 1785’te Almanya’nın Hanau kentinde doğdu. Küçük kardeşi Wilhelm’le birlikte büyüdü ve Kassel’deki Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803’te Marburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı. Kardeşi Wilhelm de bir yıl sonra aynı okula giriş yaptı ve aynı sıralamada okulları tamamladı.

Wilhelm Grimm, 1808-1829 yılları arasında memur olarak çalıştığı Kassel kütüphanesinde 1830 yılında profesör oldu.

Jacob Grimm, 1837-1841 yılları arasında Gottingen Üniversitesi’nde beş akademik dostu ve kardeşi Wilhelm ile birlikte Gottingen Sieben adı verilen bir grup kurdu. Kral Ernst August’ın anayasayı ihlal ettiğini düşünen bu grup, kralı protesto etti ve tüm grup üyeleri üniversiteden uzaklaştırıldı.

Jacob Grimm, kapsamlı çalışmalarıyla ve kardeşiyle birlikte yürüttüğü işbirliği projeleriyle tanınmakla birlikte, kendi yazdığı eserleri de akademik çevreler tarafından büyük ilgi gördü. Alman halk hikayeleri ve epiklerine odaklanan Jacob, kardeşiyle birlikte dil ve edebiyat bölümlerini kurdu ve kapsamlı bir Alman Sözlüğü hazırladı. Grimm Kanunu olarak bilinen dil bilimi kuralları, Jacob Grimm’in dilin üzerindeki etkisini vurgular ve Alman dilinin temellerini oluşturur.

Wilhelm Karl Grimm, 20 Eylül 1863’te Berlin’de hayatını kaybetti. Mezarı, Berlin mezarlıklarından olan St Matthaus Kilisesi’ndedir. Jacob Grimm’in kişisel eşyaları ve özel kitap koleksiyonu ile elyazması notları, Berlin Devlet Kütüphanesi’nde sergilenmektedir.

Kardeşi Wilhelm ile beraber hazırladığı ünlü masallar dünya genelinde Grimm Kardeşler olarak tanındı ve oldukça popüler oldu.

Eserleri

Alman Dilbilgisi

Eski Hukuk Metinleri

Alman Mitolojisi

Jacob Grimm haberleri

Jacob Grimm, Jacob Grimm biyografisi, Jacob Grimm hayatı, Jacob Grimm özgeçmişi, Jacob Grimm hakkında, Jacob Grimm doğum yeri
Jacob Grimm fotoğraf, Jacob Grimm video, Jacob Grimm resim, Jacob Grimm kimdir?, Jacob Grimm kaç yaşında?, Jacob Grimm nereli,
Jacob Grimm memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!