James Ivory Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Haziran.1928
James Ivory kaç yaşında: 95
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yönetmen
James Ivory doğum yeri: Berkeley, Kaliforniya, ABD

James Ivory Kimdir?

7 Haziran 1928 tarihinde Kaliforniya, Berkeley’de Edward Patrick Ivory ve Hallie Millicent Ivory’ın oğlu olarak doğan James Francis Ivory, Oregon Klamath Falls’da büyüdü. Metro Goldwyn Mayer (MGM) film stüdyosunu ziyaret ettikten sonra henüz 15 yaşında sinema dünyasına merak saldı. Ivory, önce Oregon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde eğitim aldı ve 1951’de buradan mezun oldu. Ardından, eğitimine devam etmek üzere 1957 yılında University of Southern California School of Cinematic Arts’a girdi ve aynı yılında mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında sinemaya olan ilgisini çeşitli belgesel filmlerle pekiştirdi. Üniversiteden mezun olduğu 1957 yılında yarım saatlik bir belgesel film olan “Venedik” adlı kısa filmini çekti ve ardından “The Sword ve The Flute” adlı bir başka belgesel filmi daha hazırladı. “Delhi Way” adlı farklı bir kısa film projesi üzerinde çalışırken ise Hindistanlı film yapımcısı İsmail Merchant ile tanıştı.

Ivory’nin New York’taki bu tanışma sonrası 1961’de Merchant ile birlikte sinema yapım şirketi olan Merchant Ivory Productions’ı kurdu. Bu profesyonel ortaklık, Merchant’ın 2005 yılında vefatına dek sürdü. Ivory, yaratıcı işlerinde sıklıkla Merchant ve Alman yazar Ruth Prawer Jhabvala ile birlikte çalıştı.

Ivory’nin yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Christopher Reeve ve Vanessa Redgrave’in yer aldığı “The Bostonians” filmi 1984 yılında, Hugh Grant ve Ben Kingsley’nin oynadığı “Maurice” filmi ise 1987 yılında vizyona girdi. 1992 yılında çektiği ve başrolünde Anthony Hopkins ile Emma Thompson’ın oynadığı “Howardların Sonu” adlı filmde, Thompson En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 1996 yılında ise Ivory, Pablo Picasso’nun hayat hikayesini anlattığı “Picasso’yla Yaşamak” adlı filmi çekti ve bu filmde Anthony Hopkins, Natascha McElhone ve Julianne Moore önemli roller aldı.

Yönetmenliğini yaptığı diğer yapımlar arasında “The City of Your Final Destination”, “Kontes”, “Boşanma”, “Altın Kap”, “Askerin Kızı Ağlamaz” ve “Lumiere Ve Ortakları” gibi filmler bulunmaktadır. Ayrıca, “Beni Adınla Çağır”, “Askerin Kızı Ağlamaz” ve “Quartet” gibi filmlerin senaryolarını yazmıştır. Yapımcılığını üstlendiği filmler arasında “Beni Adınla Çağır” filmini de yer alıyor. Ayrıca “The South Bank Show” adlı televizyon dizisinde kendisini canlandırdı.

James Ivory haberleri

James Ivory, James Ivory biyografisi, James Ivory hayatı, James Ivory özgeçmişi, James Ivory hakkında, James Ivory doğum yeri
James Ivory fotoğraf, James Ivory video, James Ivory resim, James Ivory kimdir?, James Ivory kaç yaşında?, James Ivory nereli,
James Ivory memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!