Jane Austen Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Aralık.1775

Ölüm tarihi
Jane Austen kaç yaşında öldü: 42
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yazar
Jane Austen doğum yeri: Hampshire, İngiltere
Ölüm yeri: Winchester, İngiltere

Jane Austen Kimdir?

Jane Austen, 19. yüzyıl İngiliz romanının öncüsüydü. Austen ilk başta isimsiz olarak yayınlanan eserleri ve gerçek kimliğini gizleyen yazın faaliyetleriyle tanındı. Austen, sade ve net anlatımı, sosyal sorunlara karşı ironik bir duruş sergileyişi, ve özellikle güçlü kadın karakterlerle öne çıkmıştır. Austen’ın birçok eseri global çapta hatırı sayılır bir kıymet kazanmış ve dünya edebiyat klasiği olarak kabul edilmiştir. Buna en iyi örnekler “Pride and Prejudice” (Gurur ve Önyargı), “Emma”, ve “Sense and Sensibility”dir. Bu eserlerin birçok kez filme uyarlandığı ve beyaz perdede kendine yer bulduğu herkesçe bilinmektedir. Jane Austen hayatı boyunca evlenmeyi bir türlü başaramayarak, kendi eserlerine ilham veren karşıtlığı yaşayan bir yazar profilini oluşturmuştur. Zira bu eserlerinde her zaman zor aşkla sınavı geçmeye çalışan güçlü kadın karakterlerle ve hikayenin sonunda ise her zaman o kahramanları evlendirme anlayışıyla bilinmiştir.

Jane Austen, 1775 yılında İngiltere’nin Hampshire kenti doğumludur ve olduğundan daha eski bir yaşta hayatını kaybeden ünlü yazar, 25 senelik hayatını bu kentte geçirmiştir. Ailenin sekiz çocuğundan yedincisidir ve erkek kardeşlerinin bir kısmı ruhban sınıfına, ötekileri ise denizcilere dahil olmuşlardır. Jane, Cassandra ile birlikte ailenin yalnızca iki tane kız çocuğu olmuştur ve kardeşleri ile olan yalnızca bir abnormal sıcak ilişkisinden ilham alarak bir çıktısı sonra yaşamında yazdığı eserlerin çoğunu çıkarabilecekti.

Yazarın hayatını en çok etkileyen dönemlerinden biri Oxford ve Southampton’da geçen eğitim hayatıdır. Bu zaman zarfında yazarlık kariyerine ciddi anlamda kabul vermiştir ve ilk yazılarını 1787 yılında kaleme almıştır. Mürekkep yalamaya başlayanın henüz ilk yıllarında oldukça donanımlı bir eğitim almasının etkisiyle Austen, yazma hevesini bir mesleğe dönüştürmüştür. En büyük destekçisi kapsamlı bir eğitim hayatı boyunca babası George Austen olmuştur. İlk hikaye ve roman denemelerini 1789 yılında tamamlamıştır.

1805 senesinde babasının ölümü ardından, annesi, kız kardeşi Cassandra ve Jane, Southampton’da yaşayan erkek kardeşi Frank’e taşınmışlardır. Bu süre zarfında ailenin rahat bir tasarruf edene olduğu Chawton’a taşıyan Austen, burada eserlerinin çoğunu yazmış ve sosyal hayatını harekete geçirmiştir. Austen burada yaşadığı düşük rahatlıkta ki süre zarfı Amerika’da yeniden popülerlik kazanmış olan “Sense And Sensibility” romanının kahramanları Marianne ve Elinor’un, finansal durumu iyi olan, soylu bir eş bularak hayatlarını garantiye alma özlemini hikayeleştirirken, kendisi ve ablası Cassandra ile ailevi durumlarını da özdeşleştirmiştir.

Jane Austen 1817’de sağlıkla ilgili endişeler nedeniyle tedavi görmek amacıyla Winchester’e taşındı. Ancak Addison hastalığı adı verilen ve tüberküloza çevirebilecek bir hastalığa yakalanmıştı. Hayatına daha fazla devam edemeyen ve 41 yaşındaki Jane Austen, 18 Temmuz 1917 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Kaleminden dökülenler, kitaplara sığmaz düzeyde bir kaliteye sahip olan Jane Austen, sinemalara aktarılan ve modern bir roman dili tesis eden İngiliz bir yazardır.

Jane Austen haberleri

Jane Austen, Jane Austen biyografisi, Jane Austen hayatı, Jane Austen özgeçmişi, Jane Austen hakkında, Jane Austen doğum yeri
Jane Austen fotoğraf, Jane Austen video, Jane Austen resim, Jane Austen kimdir?, Jane Austen kaç yaşında?, Jane Austen nereli,
Jane Austen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!